آزمایش ژنتیک برای سرطان پستان

آزمایش ژنتیک برای سرطان پستان

آیا مسئله ی ژنتیک زنگ خطر و نشانه ای از وجود سرطان است؟ دکتر فتانه ضیائی در این مقاله، به اختصار درباره افرادی که تست ژنتیکشان مثبت است و ارتباط آن با سرطان پستان مطالب مهمی را بیان می کنند.

play_circle_filled
pause_circle_filled
نقش ژنتیک در سرطان پستان
volume_down
volume_up
volume_off

تست ژنتیک مثبت در تشخیص سرطان پستان

زمانی که به جراح پستان مراجعه می کنید، پزشک، بیمار را معاینه می کند و متوجه می شود که :

 • با سرطان پستان در سن پایین تر از حالت عادی به عبارتی زیر 45 سال رو به رو شده است.
 • و یا فردی که سرطان پستان و سرطان تخمدان درخود و خانواده اش دارد.
 • و همینطور ممکن است فردی مبتلا به سرطان پستان شده باشد که تریپلرنگاتیو(هر سه گیرنده تومور یعنیer,pr,her2) منفی باشد و همینطور زیر 40 سال باشد.
 • مردی که مبتلا به سرطان پستان است .

بهترین-جراح-پستان-در-تهران

این ها زنگ خطرهایی برای آن است که مسئله ی ژنتیک مطرح است.

پس از تشخیصاتی که پزشک انجام می دهد، بیمار را به متخصص ژنتیک ارجاع داده  و سپس متخصص ژنتیک، بیمار را بررسی کرده و شجره نامه بیمار را می بیند  و اگر احساس کند بیمار بیش از ده درصد احتمال ابتلا به ژن های BRCA دارد ، درآن صورت است که برایش تست ژنتیک انجام می دهد.

تست ژنتیک

 • بنابراین نباید هر کسی این تست را انجام دهد و یا هر پزشکی که بیمار به وی مراجعه می کند و مبتلا به سرطان پستان و یا برای مثال، مادرش مبتلا به سرطان پستان است، به بیمار پیشنهاد تست ژنتیک را بدهد.
 • این تست ها وتفسیرشان بسیار پیچیده است، یا آیا بیمار می خواهد این تست را انجام دهد یا خیر؟ زیرا به دنبال انجام تست ژنتیک، عواقبی وجود دارد.
 • و اگر این تست مثبت شد و بیمار نخواهد راه های درمانی را انجام دهد، بنابراین به چه دلیلی بیمار باید بداند که تستش مثبت است؟ و یا اینکه دائما نگران باشد.

مقالات مفید:

علائم سرطان پستان و راه های تشخیص آن

جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان

افرادی که تست ژنتیکشان مثبت است!

 • یکی از راه ها آن است که، قبل از آن که بیمار مبتلا به سرطان پستان شود به صورت پیشگیرانه هر دو سینه را بردارد و نسج پستان را از زیر پوست تخلیه می کنند و پروتز گذاشته می شود، البته مسائل پیچیده مربوط به خودش را دارد.
 • زمانی که بیمار سن 35 سال را پشت سر گذاشته و family planning انجام شده ( یعنی به اندازه کافی فرزند دارد)، تخمدان و لوله ها ی رحم که احتمال ابتلا به سرطا ن را دارند، تخلیه می شود.
 • اگر بیمار حاضر به انجام این کارها نباشد ممکن است، پزشک به بیمار پیشنهاد کند که از دارو به عنوان پیشگیری از ابتلا سرطان پستان استفاده کند. که داروها، تاموکسیفن هستند که طبق شرایطی خاصی باید برای بیمار تجویز شود.
 • یا اگر بیمار حتی حاضر به انجام این کار نیست، به بیمار پیشنهاد می شود تا از 20سالگی باید خودش را ماهانه معاینه کند و از 25سالگی باید حتما تحت نظر پزشک باشد و همینطور سالانه معاینه شود( برخی معتقدند هر شش ماه یا 12 ماه یک بار)  واز 30 سالگی باید ماموگرافی این افراد شروع شود و ام آر آی سالانه هم از 25 سالگی، احتیاج دارند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرطان پستان و تست ژنتیک سرطان پستان بهتر است که به دکتر خوب برای درمان سرطان پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره 09382289506 تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

طبق آنچه گفته شد، راه های پیشگیرانه فراوانی برای افرادی که مسئله ی ژنتیک در ابتلا به سرطان سینه در آن ها دخیل است، وجود دارد. بنابراین باید طبق توصیه پزشک، یکی از راه های پیشگیرانه از جمله : مراجعه به پزشک، مشاوره ژنتیک و… را انجام دهند و معاینات مرتب را نیز فراموش نکنند.

بیشتر بخوانید
علائم سرطان پستان و راه های تشخیص آن
drziaei

پاسخ

پنج + سیزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button