آیا پروتز سرطان ایجاد می کند؟

بسیاری از افرادی که پروتز پستان دارند، برایشان سوالاتی مطرح است که آیا پروتز پستان می تواند منجربه سرطان شود؟ افرادی که پروتز پستان دارند، می توانند ماموگرافی انجام دهند؟ اگر پروتز در بدن پاره شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و.. در ادامه مطلب دکترفتانه ضیائی درباره این موارد توضیح خواهند داد، باما همراه باشید.

پروتز پستان چیست؟

پروتزها شامل پوشش و محتوا هستند و پوشش آن از جنس سیلیکون است،  به طور کلی بسیاری از موادی که در طب و خوراکی استفاده می شوند از جنس سیلیکون هستند و خطری ندارند.

محتوای پروتز از چیست؟

محتوای پروتزها، آنچه در پروتزها وجود دارد دو چیز است: سرم فیزیولوژیک آب نمک و دیگری سیلیکون.

تاچند سال قبل درآمریکا محتوای سیلیکونی قابل قبول نبود و اجازه استفاده از آن داده نمی شد. اما بعدها که به عدم خطرناک بودن محتوای سیلیکونی پی بردند، از محتوای سیلیکونی استفاده کردند.

مزایای پروتز سیلیکونی چیست؟

از امتیازات سیلیکون آن است که قوام آن شبیه بافت طبیعی بدن است و شکل پذیری بهتری دارد و همچنین از زیر بافت پستان مشخص نخواهد بود، بدین صورت زمانی که چین و چروک ایجاد شود، چین و چروک دیده نخواهد شد.

در حالی که سرم فیزیولوژیک و آب نمک، کمی مصنوعی به نظر خواهد رسید به صورتی که قوام و چین چروک که ایجاد می کند، بیشتر دیده خواهد شد.

 

پاره شدن پروتز

اما پروتز آب نمک اگر به هر دلیلی پاره شود، بلافاصله سرم فیزیولوژیک جذب بدن می شود و فقط کافی است پروتز تعویض شود.

اما اگر پروتز سیلیکون پاره شود، ممکن است سیلیکون وارد غدد لنفاوی بدن شده و ممکن است آزاردهنده باشد.

بنابراین هر کدام از این ها، معایب و مزایایی دارند. آنچه که در بازسازی پستان و زیبایی پستان به عنوان پروتز استفاده می شود، اغلب پروتزهای سیلیکون هستند.

انواع پوشش پروتز پستان

پوششی که پروتز ها دارند، ممکن پوشش صاف باشد و هیچ موجی نداشته باشد و ممکن است پوشش پروتزها دارای موج ویا برجستگی و فرورفتگی باشد.

همین برجستگی و فرورفتگی باعث می شود که پروتز کاملا به بدن بچسبد و جابه جایی و یا چرخش نداشته باشد.

بیشتر بخوانید
آیا سرطان پستان درمان می شود؟

و کپسولی که به طور طبیعی به دور پروتز ایجاد می شود، ممکن است کپسول خوبی باشد و همینطور کپسول بدشکلی نباشد که در آینده مجبور باشیم پروتز را خارج کرده  و آن را تعویض کنیم.

آیا پروتز سینه(پستان)باعث سرطان می شود؟

آیا پروتز در تشخیص سرطان پستان مشکل ایجاد می کند؟

در حقیقت پروتز در زیرعضله  و یا بافت پستان گذاشته می شود، بدین ترتیب ، بسیاری از افراد سوال دارند که آیا وجود پروتز در تشخیص سرطان پستان مشکل ایجاد می کند یا خیر؟

به هیچ وجه اینطور نیست زیرا همانطور که گفته شد پروتز پشت نسج پستان ویا عضله قرار دارد، بنابراین بافت پستان روی پروتز هست و اصلا در تشخیص سرطان پستان مشکلی ایجاد نخواهد شد وبه راحتی می توان توده را تشخیص داد .

با جود پروتز پستان می توان بیمار را معاینه کرد؟

به طور قطعی می توان گفت: بله، می توان با وجود پروتز پستان، ماموگرافی انجام داد.

اما مراکزی که آگاهی کامل دارند، حتی می توانند به خوبی پروتز را به سمت دیگری جابه جا کرده و هیچ فشاری به پروتز نخواهد آمد، اما لازم است فردی که اینکار را انجام می دهد، کاملا مهارت کافی را داشته باشد.

بررسی سلامت پروتز با ام آر آی

بسیاری از افرادی که پروتز دارند، گمان می کنند باید با ام آر آی پیگیری شوند، در حالی که سلامت پروتز با ام آر آی پیگیری می شود و برای تشخیصات اولیه باز هم ماموگرافی مناسب است و نه ام آر آی.

آیا گذاشتن پروتز سینه باعث سرطان پستان می شود؟

تا به حال گزارشی مبنی بر اینکه پروتز باعث ایجاد سرطان شده است، وجود ندارد. اما آمار کمی وجود دارد مبنی بر اینکه در افرادی که پروتز پستان دارای فرورفتگی و برجستگی دارند، دچار سرطان لنفوم شده اند.

اما این نوع از سرطان زود تشخیص داده می شود زیرا از اولین علائم آن تجمع مایع دور پروتز پستان است، بنابراین زمانی که شکل و اندازه پروتز تغییر کرده باشد، ممکن است علائمی از سرطان باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره 09382289506 تماس حاصل فرمائید.

 

نحوه تشخیص سرطان با پروتز

راه تشخیص آن به این صورت است که مایع جمع شده را مورد آزمایش قرار می دهند، اگر در مراحل اولیه سرطان تشخیص داده شود، تنها راه درمان خارج کردن پروتز است، به صورتی که پروتز را خارج کرده و سپس کپسولی که دور آن تشکیل شد را برمی دارند، دراکثر مواقع با انجام این کار درمان انجام می شود و بیمار نیازی به شیمی درمانی پیدا نمی کند، مگرآنکه سرطان در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود.

بیشتر بخوانید
آیا درد نشانه ی سرطان پستان است؟

 

 

drziaei

مطالب مرتبط

پاسخ

دو × 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button