بارداری بعد از سرطان پستان

بارداری بعد از سرطان پستان

بیماران جوانی که مبتلا به سرطان پستان شده اند، درباره بارداری و اینکه آیا می توان پس از سرطان پستان باردارشد، سوال می دارند. اما حقیقتا امکان بارداری بعد از سرطان پستان وجود دارد؟ ممکن است بعد از سرطان پستان، بارداری سخت شده و یا پرخطر باشد؟ و… در ادامه مطلب درباره بارداری بعد از سرطان پستان و اقداماتی که باید برای حفظ امکان بارداری قبل از درمان سرطان پستان انجام گیرد، توضیح داده شده است.

بارداری-بعد-سرطان-پستان

زمانی که خانمی با سرطان پستان به کلینیک های درمان پستان و یا جراح پستان مراجعه می کند، اگر برای درمان نیاز به شیمی درمانی، پرتودرمانی، برداشتن پستان و..باشد، قبل از آن درخصوص حفظ امکان بارداری مشاوره خواهند شد درغیر این صورت بیمار باید درباره اثرات روش های درمانی و سرطان پستان بر بارداری اطلاعات و آگاهی لازم را کسب کند.

به طور کلی امکان باردارشدن بعد از درمان سرطان پستان برای اکثر خانم ها وجود دارد، با این حال برخی از روش های درمانی می تواند اثراتی روی بارداری داشته باشد که لازم است درباره آن ها اطلاعاتی بدست بیاوریم. بنابراین اگر می خواهید بچه دار شوید و این امکان را برای خود نگه دارید حتما درباره آن با پزشک خود صحبت کنید.

آیا بعد از ابتلا به سرطان پستان می توان باردار شد؟

برخی از درمان های سرطان پستان بر قدرت باروری خانم تاثیر می گذارد. به عنوان مثال شیمی درمانی ممکن است به تخمدان ها آسیب بزند و ناباروری ایجاد کند. بنابراین بهترین زمان برای صحبت با پزشک، قبل از شروع درمان سرطان پستان است.

چه روش هایی برای حفظ امکان بارداری بعد از سرطان پستان وجود دارد؟

اغلب روش هایی مانند فریز کردن تخمک یا جنین، قبل از آغاز روش درمانی شیمی درمانی برای دختران مجرد و زوج های جوان توصیه می شود.

اما تا زمانی که بیمار از تاموکسیفن استفاده می کند باید از روش های پیشگیری استفاده کرده و باردار نشود زیرا این دارو برای جنین سرطان زا است. اما سه ماه پس از قطع داروی تاموکسیفن امکان بارداری وجود دارد.

بارداری و شیردهی می تواند باعث بازگشت دوباره سرطان پستان شود؟

بسیاری از سرطان ها نسبت به استروژن حساس بوده و این نگرانی وجود دارد که هورمون های زیاد در دوران باردار می تواند منجربه بازگشت سرطان شود. اما خوشبختانه مطالعات انجام شده نشان می دهد که بارداری خطر بازگشت سرطان را افزایش نمی دهد.

برخی از تحقیقات نشان داده است که شیردهی می تواند خطر بازگشت سرطان را کاهش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

درمان سرطان پستان می تواند بر جنین اثر بگذارد؟

شیمی درمانی، هورمون درمانی می تواند روی جنین اثر بگذارد، بنابراین بهتر است تا تکمیل مراحل درمانی باردار نشوید. همچنین به یاد داشته باشید با به تاخیر انداختن درمان زود هنگام، خطر رشد سرطان افزایش می یابد.

در آخر:

اگر مبتلا به سرطان پستان هستید، همانطور که در مقاله گفته شد، در مورد آنکه چگونه این بیماری می تواند بر بارداری اثربگذارد با پزشک خود صحبت کنید و اقدامات لازم را قبل از انجام روش های درمانی سرطان پستان انجام دهید.

پاسخ

سه − 1 =

Call Now Button