بازسازی پستان بعد از سرطان

یکی از مسائلی که درباره سرطان پستان وجود دارد، بازسازی پستان و نحوه انجام آن است، بازسازی پستان پس از سرطان باتوجه به میزان گستردگی سرطان، درخواست بیمار و تشخیص پزشک به صورت های مختلفی انجام می شود، که بیمار باید آگاهی کافی از انواع آن داشته باشد تا بهترین نتیجه را باتوجه به آناتومی بدن و سلامت عمومی خود دریافت کند. در ادامه مطلب دکتر فتانه ضیائی، جراح پستان در تهران ، نحوه بازسازی پستان، نحوه کارگذاشتن پروتز سینه، بازسازی پستان با تزریق چربی و.. را توضیح داده اند.

بازسازی-پستان-بعد-از-سرطان

در چه مواردی نیاز به بازسازی پستان نیست؟

البته می دانیم گاهی اوقات تومور بیمار کوچک است و به موقع به جراح پستان مراجعه کرده است و یا نسبت سایز تومور به سایز پستان مناسب است به گونه ای که پزشک مجبور نیست حجم زیادی از پستان را بردارد و در درمان سرطان می توان پستان بیمار را به صورتی حفظ کند که سایز و شکل آن نسبت به طرف مقابل زیاد تغییر نکند و در نهایت سایز، شکل مناسب و قابل قبولی را داشته باشد.

در این موراد ترجیح برآن است که خود پستان بیمار حفظ شود، که دراین حالت از هر بازسازی نتیجه ی بهتری دارد.

چه مواقعی نمی توان پستان بیمار را حفظ کرد؟

اما گاهی اوقات به هر دلیلی پزشک نمی تواند پستان بیماررا حفظ کند:

  • برای مثال زمانی که نسبت سایز تومور به سایز پستان بیمارخیلی بزرگ باشد.
  • یا آن که چندین کانون سرطانی به طورهمزمان در پستان بیمار وجود داشته باشد به صورتی که این کانون ها نزدیک هم نباشند و پزشک نتواند حجم قابل قبولی از بافت پستان را حفظ کند.
  • یا رسوبات کلسیمی به شکل بدخیم به طور پراکنده در پستان بیمار وجود داشته باشند.
  • در مواردی نیز بیمار سرطان پستان راست دارد و تمایل دارد پستان چپ را نیز به خاطر کاهش خطر به طور کامل بردارد.
  • و یا بیمار به علت سابقه ی فامیلی مثبت، تست ژنتیک انجام داده و نتیجه ی تست ژنتیک مثبت شده است و حالا تمایل دارد به طور پیشگیرانه پستان را خارج کند در این موارد مبحثی که مطرح می شود، بحث بازسازی پستان است .
بیشتر بخوانید
علائم سرطان پستان و راه های تشخیص آن

این ها معمولا مواردی هستند که در مورد ابتلا به سرطان نمی توان پستان بیمار را حفظ کرد.

انواع بازسازی پستان

بازسازی پستان به دو صورت می تواند انجام شود :

  • به صورت فوری یعنی به طور همزمان با درمان سرطان پستان.
  • به شکل تاخیری که می تواند سال ها بعد از درمان سرطان پستان اتفاق بیافتد.

بازسازی پستان به صورت فوری:

نوع فوری بازسازی پستان که همان موقع درمان سرطان پستان است، به صورتی است که پزشک بافت پستان بیماررا به طور کامل برمی دارد که ممکن است پوست و نوک پستان بیمارحفظ شود و حالا آنچه می ماند، بافت برداشته شده است که چی چیزی جایگزین آن شود!

که این جایگزینی می تواند جنس مصنوعی مانند پروتز و فضاپرکن باشد و یا می تواند با بافت بدن خود بیمار باشد.

بازسازی پستان به صورت تاخیری

اما بیمارانی که به صورت تاخیری به پزشک مراجعه می کنند، بیماری که سال ها از عمل ماستکتومی گذشته و حالا تمایل به بازسازی دارد، اگر بلافاصله بعد از عمل بیمار باشد و بیمار تنها شیمی درمانی شده باشد و رادیوترای نگرفته شده باشد، زمانی که دکتر آنکولوژیست تایید کند و حال عمومی بیمار خوب باشد، پزشک می تواند اجازه دهد تا این عمل را بیمار انجام دهد.

تفاوت به کارگیری پروتز در کشور و خارج از کشور

اگر تصمیم برآن شود که با جنس مصنوعی مانند پروتز آن را حفظ کنند ، تفاوت هایی در کشوربا کشورهای خارجی وجود دارد. متاسفانه در کشورمان به دلایل شرایطی که وجود دارد، از همه ی امکانات برخورد دار نیستیم، به اندازه کافی و به اندازه ای که می خواهیم و به هر شکلی پروتز نداریم و بسیار گران نیز هستند. تیشواکسپندرو فضا پرکن ها به طور کامل در اختیارمان نیست و بسیار هزینه برهستند.

 

مطالب مفید:

آیا درد نشانه ی سرطان پستان است؟

تشخیص سرطان پستان در منزل

 

نحوه گذاشتن پروتز در خارج از کشور

کار درست آن است که در کشورهای خارجی از روی سایز بافتی که برداشته شده تصمیم می گیرند اول با یک فضا پرکن،به نام تیشواکسپندرکه شبیه پروتزهست را زیر پوست بیمار می گذارند و می توانند به هر حجمی که تمایل دارند و به هر حجمی که احساس می کنند پوست بیمار گنجایش دارد با سرم فیزیولوژیک پر خواهند کرد.

در طی دو هفته آینده که جواب پاتولوژی بیمارآمد و مطمئن می شوند که بیماراحتیاج به رادیوتراپی ندارد، در آن زمان بیمار دوباره به اتاق عمل می رود و این فضاپرکن برداشته می شود و به جای آن پروتز مناسب گذاشته می شود.

بیشتر بخوانید
شیمی درمانی بعد از سرطان پستان

به دلیل آن که پوست تحت کشش زیاد قرار داده شده وخونگیری را مطمئن نیستیم و آن که پوست باز شود و پروتز بیمارازبین برود، دراین حالت احتمالاتی که گفته شد و آن که ریسکی به پوست بیمار تحمیل شود، بسیار کاهش می یابد.

ممکن است پروتزی برای بیمار گذاشته شود و بعدا متوجه شوند که بیمار نیاز به رادیوتراپی و پرتودرمانی دارد و آن هم عوارضی دارد،  بنابراین احتمال ازبین رفتن پروتز و عوارض زیاد را افزایش می دهد.

نحوه گذاشتن پروتز در کشور

اما همانطور که گفته شد در کشور ما مشکلاتی وجود دارد و پروتز ها به اندازه کافی دراختیارمان نیستند، ممکن است تصمیم برآن باشد که بدون گذاشتن سایزر و بدون داشتن تیشواکسپندر، سایزی را از روی تجربه انتخاب کنند و برای بیمار پروتز گذاشته شود، خیلی از اوقات می توان این کار را انجام داد. برای بیماران بسیاری این کار انجام شده است، بدون آن که عارضه ای را ایجاد کند، باید بدانیم که در این موارد اگر خونگیری پوست خوب نباشد، احتمال از دست دادن پروتز وجود دارد.

بازسازی پستان با حداقل عارضه

اما همچنان راه هایی هست که بتوان پوست را نجات داد و دوباره پروتز دیگری گذاشته شود اما برای انجام این کار باید بیمار نهایت همکاری را با پزشک خود انجام دهد، چندین مرتبه عمل وحتی عمل های سرپایی می خواهد و همینطور هزینه بیشتر می شود.

البته راه هایی وجود دارد که می توان عوارض را به حداقل رسانید، یکی از موارد آن است که به جای پروتز، از بافت بدن خود بیمار استفاده شود.

بازسازی پستان با بافت بدن بیمار

بدین ترتیب اگر بیمار شکمی بزرگ و آویزانی داشت، از بافت چربی، پوست و عضله ای که در پایین شکم هست، می توان برای بازسازی پستان استفاده کرد.

و یا حتی از پوست و عضله ای که در پشت قفسه سینه هست استفاده شود، برای بازسازی پستان اگر حجم این ها به اندازه کافی باشد از خود این موارد استفاده می شود، اما اگر حجم کافی نداشته باشد زیر این ها پروتز گذاشته می شود.

مشکلات بازسازی پستان با بافت چربی یا پوست

البته باید بدانیم که این ها عمل های بسیار بزرگ و پرهزینه ای هستند و مشکل دیگر آن است که قسمت سالم بدن بیمار را دچارعارضه می شود.

شکم و پشت بیمار که مشکلی نداشته است، برش می خورد. بنابراین برای انجام این موارد نیاز به آگاهی بیمار است و باید بیمار با پزشک همکاری کند وبداند که نباید خودشان را با یک عمل زیبایی مقایسه کنند و حتما این عمل را به عنوان بازسازی بدانند و خودش را با بیماری مقایسه کند که قرار هست سینه اش به طور کامل برداشته شود و قفسه سینه اش صاف شود.

بیشتر بخوانید
تشخیص سرطان پستان در منزل

گذاشتن پروتز برای بیماری که بافت چربی خوبی ندارد!

اگر بیمار تمایل به گذاشتن پروتزداشته باشد و بافت خوبی در شکم و پشتش نداشته باشد ، پزشک باید پوست قفسه سینه را با چندین مرحله چربی آماده پذیرش فضا بازکن یا تیشواکسپندرکند، که چندین مراحله چربی تزریق می شود تا پوست توانایی پذیرش تیشواکسپندرداشته باشد و در یک مرحله جراحی بعدی، تیشواکسپندر گذاشته می شود، چندهفته یک بار به داخلش سرم تزریق می شود و وقتی حجم مناسب را پیدا کرد در یک مرحله جراحی بعدی، تیشواکسپندر خارج می شود و به جای آن پروتز گذاشته می شود.

در همان مرحله یا مرحله ی بعدی می توان برای بیمار نوک سینه درست کرد و بعد بیمار می تواند با تتو حاله ای برای سینه درست کند تا ظاهری طبیعی ایجاد شود.

آیا می توان بعد رادیوتراپی برای بازسازی پستان از پوست بیمار استفاده کرد؟

اما اگر بیمار رادیوتراپی شده باشد چون پرتودرمانی اثرات بسیار بدی بر روی پوست می گذارد اغلب این پوست نازک بسیار سفت وخشک شده است، بنابراین نمی توان از پوست بیمار دراین شرایط استفاده کرد.

اما اگر بیمار بخواهیم پروتز نگذارد، پوستی که رادیوتراپی شده به طور کامل برداشته می شود و از فلپ های شکم و پشت به طور کامل برای پستان استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عمل سرطان پستان بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره 09382289506 تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

قرینه سازی و بازسازی پستان

باید بدانیم اعمال بازسازی پستان عمل های چند مرحله ای هستند و در همه ی این عمل ها ممکن است نیاز باشد، سمت مقابل قرینه سازی شود از جمله:

  • این قرینه سازی می تواند به صورت کوچک کردن پستان مقابل باشد.
  • یا قسمتی از برداشتن نسج و یا پروتز در سمت مقابل باشد که می توان تزریق چربی انجام داد.
  • و حتی همان سمتی که ترمیم انجام شده باشد بهتر شود و نهایتا ظاهر مناسبی و تقریبا قرینه ای با سمت مقابل داشته باشد، حتی نیاز به بازبینی و تزریق چربی داشته باشد .

در آخر : این موارد گزینه ای بود از کارهایی که جراح پستان برای بازسازی پستان می کند و ممکن است راه های بیشتری نیز وجود داشته باشد، اما مهم آن است که بیمار با آگاهی کافی و بدون هرگونه ترس و نگرانی علائم مشاهده شده را جدی بگیرد و سریعا به جراح پستان خوب مراجعه کند.

drziaei

پاسخ

13 − 4 =

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button