جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان

جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان

جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان چگونه می باشد؟

ماستکتومی (جراحی برداشتن پستان) برای بسیاری از خانم ها اثرات روانی منفی را به همراه دارد. خوشبختانه جراحی بازسازی پستان، به تغییر فرم سینه ها بعد از درمان سرطان کمک می کند. از دیگر مزایای این جراحی می توان به بالا رفتن سطح اعتماد به نفس خانم ها و احساس بهتر در طول سپری شدن دوره نقاهت سرطان اشاره کرد.

آمادگی قبل از جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان

جزئیات و اطلاعات کامل، قبل از جراحی در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. مواردی از قبیل داروهای مصرفی، محل انجام جراحی، طول دوره نقاهت، عوارض احتمالی و طرح کلی درمان.

بیمار نیز باید قبل از جراحی:

 • مصرف سیگار را کنار بگذارد.
 • مصرف داورها و مکمل های گیاهی و ویتامین ها را قطع کند.
 • از فردی بخواهد تا روز جراحی او را همراهی کند.

جراحی بازسازی پستان چیست؟

هدف از انجام جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان، تغییر فرم و بازسازی بافت پستان بعد از ماستکتومی و لامپکتومی می باشد.

ماستکتومی، روش جراحی است که در آن پستان از جمله نوک پستان و هاله قهوه ای رنگ اطراف آن به طور کامل و به منظور درمان و یا پیشگیری از سرطان پستان  برداشته می شود.

لامپکتومی، شامل برداشت قسمتی از پستان است که درگیر سرطان شده است.

دو نوع جراحی بازسازی پستان وجود دارد:

 • استفاده از پروتزهای سالینی و یا سیلیکونی

در این روش، پروتز سالینی و یا سیلیکونی زیر پوست و یا عضلات زیر بافت سینه قرار داده می شود. در بیشتر بیماران، این روش شامل دو مرحله جراحی می باشد. در جراحی اول، یک بسط دهنده بافت زیر پوست سینه و یا عضلات سینه ای قرار داده می شود. این بسط دهنده همانند یک پروتز سالینی موقت باعث کشیدگی بافت خواهد شد.

بعد از سپری شدن دوره نقاهت، محلول سالین استریل به بافت تزریق می شود. با این کار، بافت ها و عضلات زیرین دچار کشیدگی می شوند و نتایج دلخواه بیمار حاصل خواهد شد.

بعد از این مرحله و زمانی که قفسه سینه برای دریافت پروتز آماده شد، مرحله دوم که شامل برداشتن بافت بسط دهنده و قرار دادن پروتز می باشد، آغاز خواهد شد.

 • استفاده از بافت سایر قسمت های بدن که اصطلاحا فلپ پوستی نیز نام دارد.

در این روش، بافت از سایر قسمت های بدن گرفته و به قفسه سینه منتقل می شود. بازسازی سینه به روش فلپ پوستی، روش پیچیده ای است.

در برخی موارد، ترکیبی از روش های گفته شده برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

بعد از جراحی بازسازی پستان، اسکار بر جای می ماند که البته به مرور زمان محو خواهد شد. امروزه روش ها و تکنیک های مختلفی برای کمتر شدن جای اسکار موجود می باشد.

بعد از ماستکتومی، انجام جراحی بازسازی باعث می شود بیمار نسبت به بدن خود احساس خوبی داشته باشد. اما نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی بازسازی سینه نمی تواند سینه ها را به حالت طبیعی برگرداند.

تصمیم به انجام جراحی

تصمیم به انجام جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان، تصمیم کاملا شخصی است و بعد از تصمیم نهایی، موارد زیر باید با مشاوره با پزشک تعیین شود:

 • نوع جراحی
 • زمان مناسب انجام جراحی
 • انجام جراحی در هر دو سینه ها و یا یکی از سینه ها

عوامل موثر در تعیین بهترین روش جراحی عبارتند از:

 • تیپ بدنی، به عنوان مثال افرادی که لاغر هستند، بافت کافی برای انجام جراحی فلپ پوستی دارند
 • شرایط جسمانی بیمار
 • محل و نوع سرطان
 • سایر درمان های سرطان مانند رادیوتراپی و یا شیمی درمانی
 • میزان سرعت بهبودی فرد بعد از جراحی
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان بهتر است که به بهترین جراح سینه  مراجعه نمایید. ما در اینجا خانم دکتر فتانه ضیائی را معرفی می نماییم راههای ارتباطی ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ و یا  صفحه اینستاگرام می باشد.

نکات مهم در خصوص جراحی بازسازی پستان

 • امکان انجام این جراحی همزمان با برداشتن سینه ها و یا کمی بعد از آن وجود دارد.
 • این جراحی با اسکارهایی بر روی سینه و یا نواحی که بافت از آن ها برداشه می شود (جهت انجام فلپ پوستی) همراه است.
 • روند بهبود جراحی به مواردی از قبیل سابقه انجام جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، مصرف سیگار، دیابت و یا مصرف دارو بستگی دارد.
 • معمولا در صورت ابتلای بیمار به مشکلات سلامتی و یا سیگاری بودن فرد، انجام این جراحی به تاخیر خواهد افتاد. توصیه می شود مصرف سیگار از دو ماه قبل جراحی کنار گذاشته شود تا روند بهبود با سرعت بیشتری طی شود.
 • گاهی ممکن است انجام سایر جراحی ها مانند پروتز سینه، لیفت سینه و یا کوچک کردن سینه جهت فرم دهی بیشتر سینه ها از سوی پزشک به بیمار پیشنهاد شود.

دوره نقاهت جراحی بازسازی پستان بعد از سرطان

بازسازی پستان، جراحی پیچیده و دشواری است و فرد بعد از جراحی باید چند روزی را در بیمارستان بستری باشد. در برخی موارد، نیاز به چند مرحله جراحی است. جراحی بازسازی سینه به روش فلپ پوستی، دوره نقاهت طولانی تری را نسبت به قرار دادن پروتز به همراه دارد.

ممکن است بیمار در طول دوره نقاهت با علائمی از قبیل:

 • خستگی
 • کبودی و تورم سینه ها، به خصوص زمانی که فلپ پوستی انجام شده باشد
 • محدود شدن دامنه حرکتی، مانند بالا نگه داشتن بازوها

روبرو شود.

در طول دوران نقاهت، داروهای مسکن از سوی پزشک تجویز می شود تا در صورت درد بیمار از آن ها مصرف کند.

معمولا بیمار بعد از گذشت شش تا هشت هفته از جراحی، قادر به انجام کارها و فعالیت های خود می باشد و در صورتی که فلپ پوستی انجام شده باشد، دوره نقاهت کوتاه تر خواهد بود. انجام فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، ورزش و رابطه جنسی به مدت چهار تا شش هفته ممنوع است.

ممکن است چند هفته ای طول بکشد تا از میزان تورم و کبودی کاسته شود و بیمار باید در طول این مدت صبور باشد.

با رعایت نکات و مراقبت های گفته شده از سوی جراح سینه، دوره نقاهت با سرعت بیشتری طی خواهد شد.

نکته ای که بیماران باید در نظر داشته باشند این است که سینه ها بعد از جراحی ممکن است ظاهری همانند سینه های طبیعی نداشته باشند و گاهی از میزان حساسیت نیز کاسته خواهد شد، که البته حساسیت سینه ها یک سال بعد از جراحی، به حالت طبیعی و اولیه باز خواهد گشت.

باتشکر مدیریت سایت خانم دکتر فتانه ضیائی بهترین جراح سینه در تهران.

پاسخ

دو × 3 =

Call Now Button