برای جلوگیری از سرطان پستان چه کار کنیم؟

برای جلوگیری از سرطان پستان چه کار کنیم؟

قبل ازعوامل پیشگیرنده سرطان پستان، باید درباره فاکتورهایی که ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند آگاهی داشته باشیم تا فاکتورهای مهم و قابل تغییر را تحت نظر گرفته و شیوع سرطان پستان کاهش یابد.

اما باید بدانیم، سرطان پستان یک بیماری است که به چندین فاکتور بستگی دارد، در واقع مجموعه ای از تقابل ژنتیک و عوامل محیطی می تواند، ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

صحبت های دکتر فتانه ضیائی درباره نحوه جلوگیری از سرطان پستان

مجموعه ای از فاکتورهای مهم هستند که فرد نمی تواند در آنها تغییری ایجاد کند، برای مثال نمی توان سن اولین قائدگی ویا سن یائسگی و حتی ژنتیک خانواده را تغییر داد، اما خوشبختانه مجموعه ای از فاکتور هاهستند که قابل تغییر بوده و بیشترین دخالت ها نیز در همان فاکتورهای قابل تغییر است، در ادامه مطلب مهم ترین فاکتورهای موثر در ابتلا به سرطان پستان  و نحوه پیشگیری از سرطان پستان توضیح داده شده است.( نقش ژنتیک در سرطان پستان)

عوامل موثر ر ابتلا به سرطان پستان چیست؟

 • افزایش سن

هر اندازه سن درفردی افزایش یابد، احتمال ابتلا به هر نوع سرطانی در فرد افزایش می یابد.

راه-های-جلوگیری-از-سرطان-پستان-

 • عوامل هورمونی

هورمون های زنان بسیار مهم هستند، بنابراین عواملی که به هورمون های زنانگی ارتباط دارند بسیار با اهمیت هستند، مانند : سن شروع اولین قائدگی که به آن منارک می گویند، دومین مسئله سن یائسگی یا سن منوپوز است، هر چه قدر فاصله ی بین شروع قائدگی ها تا پایان قائدگی ها بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

در واقع هرچه قدر سن اولین قائدگی دیرتر باشد و اما فرد زودتر یائسه شود، میزان ابتلا به سرطان پستان در فرد کاهش می یابد.

 • حاملگی بعد از سی سالگی

پزشکان معتقدند حامگلی و شیردهی احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد، بنابراین اگر اولین حاملگی بعد از سی سالگی اتفاق بیافتد، تا حدودی ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

از طرفی هر چه قدر تعداد شیردهی ها بیشتر باشد، که ثابت شده است تا سه مرتبه شیردهی هر بار بالای شش ماه و حداکثر تا دو سال، ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

 • مصرف ترکیبات هورمونی

زمانی شایع بود پس از یائسگی برای پیشگیری از بیماری های قلبی، اســتئوپروز و پوکی استخوان، به مدت پنج سال هورمون های زنانگی را به خانم ها تجویز می کردند، اما ثاب شد که این عمل ریسک سرطان پستان را افزایش می دهد و در حال حاضر بسیار کمتر هورمون درمانی جایگزین بعد از یائسگی انجام می شود.

 • چاقی بعد از یائسگی
بیشتر بخوانید
سرطان پستان در مردان

بسیاری از خانم ها بعد از یائسگی دچار افزایش وزن می شوند، در واقع افزایش وزن پس از یائسگی ریسک سرطان پستان را افزایش می دهد.

 • تغذیه

هر اندازه چربی های موجود در رژیم غذایی و گوشت قرمز بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد، در واقع چربی های احشایی نیز در ابتلا به سرطان پستان موثر هستند.

 • سیگار و الکل

ثابت شده است، مصرف سیگار و الکل حتی به مقدار اندک، ریسک سرطان پستان را بالا می برند.

 • تحت تاثیر اشعه قرار گرفتن

میزان اشعه ای که در طول سال فردی ممکن است در معرض آن قرار بگیرد، که بیشتر آن ها اشعه های درمانی مانند: رادیوتراپی قفسه صدری که به خصوص در سنین پایین اتفاق بیافتد، ریسک سرطان پستان را بالا می برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره 09382289506 تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

پیشگیری ازسرطان پستان با اصلاح سبک زندگی

به طورکلی سبک زندگی سالم می تواند ریسک ابتلا به سرطان پستان را بسیار زیاد کاهش دهد.

 • کاهش وزن : با رعایت یک رژیم غذایی سالم و فعالیت جسمی به اندازه کافی، حتما وزن خود را کاهش داده و از افزایش وزن پیشگیری کنید. اغلب توصیه می شود، رژیم غذایی بیشتر شامل: میوه، سبزیجات تازه، گوشت سفید، ماهی باشد.
 • بچه دار شدن قبل از سی سالگی: اگر تمایل به بچه دار شدن دارید، حتما قبل از سی سالگی اولین فرزند خود را به دنیا بیاورید.
 • شیردهی کامل به فرزند
 • پرهیز از مصرف سیگار و الکل

کلام آخر: امیدواریم مانند دیگر کشورهای جهان، زمانی را تجربه کنیم که شیوع سرطان پستان در حدی ثابت شده و دیگر مانند گذشته رشد بیش از حد آمار ابتلا به سرطان پستان در سن پایین سرطان پستان، را نداشته باشیم.

drziaei

پاسخ

3 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button