سرطان سینه در حاملگی

 

در دوران حاملگی، پستان دستخوش یکسری تغییرات فیزیولوژیک می شود. در اواخر حاملگی دانسیته بافت پستان بیشتر شده و معاینه، سونوگرافی و ماموگرافی آن سخت تر می شود. ممکن در صورت مشاهده چیزی غیر طبیعی، فرد ابزار کند که در پستان او چیزی وجود دارد اما اطرافیان، با گفتن این حرف که این تغییرات به دلیل شیردهی است، فرد را از انجام معاینات دقیق تر باز بدارند. در صورت تشخیص سرطان سینه در حاملگی، لازم است تا تمام اقدامات ضروری، تحت نظارت پزشک انجام شود.

تشخیص سرطان سینه در دوران بارداری

در این شرایط، بین 82 تا 95 درصد موارد، توده بدون درد بوده و علائم آن در یک زن باردار مانند یک زن غیر باردار است. زمان حاملگی و شیردهی معاینات خود فرد بسیار مهم می باشد. تورم، قرمزی، تغییر رنگ و خونریزی از نوک پستان و هر علامت غیر عادی دیگری، نیازمند بررسی پزشک خواهد بود. احتمال مشاهده شدن یک کنسر پیشرفته در زنان باردار 2/5 برابر زنان غیرباردار است چرا که تشخیص آن در مراحل اولیه سخت تر، دقت سونوگرافی و ماموگرافی پایین تر و زمان مراجعه بیمار دیرتر است. چون تاثیر سونوگرافی در این موارد به دلیل پرتراکم تر بودن چربی های پستان، زیاد نیست.

سرطان سینه و بارداری

ماموگرافی و سونوگرافی در دوران بارداری

در زنان بالای 40 سال ماموگرافی اولیه انجام شده و برای تست تکمیلی، سونوگرافی انجام می شود. اما در صورت بارداری، اولین تست انجام شده قطعا سونوگرافی خواهد بود. اگر در سونوگرافی عامل مشکوکی دیده شود مجبور به انجام نمونه برداری خواهیم بود. بهتر است در دوران بارداری، این نمونه برداری تحت نظر سونو و در رادیولوژی انجام شود. این بیوپسی و نمونه برداری از بافت سینه، می تواند به تشخیص قطعی سرطان کمک کند. نمونه گرفته شده جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

 در صورت تشخیص کنسر، برای متوجه شدن میزان وسعت آن، باید از مریض ماموگرافی انجام شود. ماموگرافی هرچند بهترین راه تشخیص سرطان پستان است اما در زنان باردار، اولین راه تشخیصی نیست. تنها در صورتی این تست انجام خواهد شد که مطمئن شویم بیمار کنسر دارد. در انجام ماموگرافی یک خانم باردار، روی شکم او با یک شیلد سربی پوشیده شده و از هر پستان یک عکس گرفته می شود.

بیشتر بخوانید
برای جلوگیری از سرطان پستان چه کار کنیم؟

سی تی اسکن در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. اشعه بالای این تست، تاثیر منفی بر روی جنین می گذارد.

انجام MRI در دوران بارداری

درباره MRI پستان، اختلاف نظر های زیادی وجود دارد. ماده ای که برای MRI به پستان تزریق می شود، گادولونیوم است که برای جنین خیلی امن نیست. البته انجمن رادیولوژیست های آمریکا، انجام MRI در زمان بارداری را تایید کرده است اما به دلیل اختلاف نظر های زیاد سعی بر این است که این کار انجام نشود.

آیا در صورت تشخیص سرطان سینه، امکان ادامه بارداری وجود دارد؟

معمولا در صورت تشخیص سرطان سینه، قطع بارداری توصیه نمی شود. بسیاری از خانم ها با شروع درمان سرطان، تصمیم به ادامه بارداری می گیرند. تصمیم به ادامه بارداری کاملا شخصی است و پزشک تنها می تواند والدین را در این راه راهنمایی کند و به آن ها مشاوره بدهد. هیچ گونه سندی مبنی بر این موضوع وجود ندارد که پایان دادن به بارداری، به درمان سرطان سینه کمک می کند. اما در برخی موارد، خاتمه دادن به بارداری در سه ماهه اول، آن هم زمانی که شیمی درمانی برای بیمار در نظر گرفته می شود، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

آیا سرطان سینه بر روی جنین تاثیر می گذارد؟

هیچ گونه سندی دال بر این موضوع وجود ندارد که سرطان سینه بر روی جنین در حال رشد در رحم مادر تاثیر بگذارد. در واقع، امکان انتقال سرطان از مادر به جنین در دوران بارداری وجود ندارد. سندی مبنی بر پیشرفت سریع این سرطان در دوران حاملگی نیز وجود ندارد، تنها از آن جایی که تشخیص سرطان در دوران حاملگی کمی سخت تر است، تشخیص قطعی نیز به تعویق می افتد و در مراحل بعدی تشخیص داده خواهد شد.

درمان سرطان سینه در حاملگی و بعد از زایمان

در صورت تشخیص سرطان سینه در دوران حاملگی، درمان موثر در نظر گرفته می شود تا سرطان تاثیری بر روی جنین نگذارد. پروسه بارداری به دوره های سه ماه تقسیم می شود:

  • سه ماهه اول: از شروع بارداری تا هفته دوازدهم
  • سه ماهه دوم: از هفته سیزدهم تا بیست و هشتم
  • سه ماهه سوم: از هفته بیست و هشتم تا زمان زایمان

در صورت تشخیص در سه ماهه اول، اگر سرطان در استیج های بالا بوده و نیاز به شیمی درمانی باشد، کمی کار سخت تر است. در صورت حفظ سینه بیمار، باید حتما رادیوتراپی انجام شود. بعد جراحی نیز نیاتز به شیمی درمانی داریم. در اواخر سه ماهه اول، جراحی انجام می شود و شیمی درمانی به سه ماهه دوم موکول خواهد شد.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از عمل سرطان پستان

شیمی درمانی نیز حدود 4-5 ماه طول می کشد و زمان زایمان فرا رسیده است. اگر توده، گیرنده منفی باشد یا لازم باشد از اول شیمی درمانی انجام دهد، ممکن است به بیمار پیشنهاد ختم حاملگی داده شود. در صورت مخالفت بیمار، عواقب تاخیر درمان باید برای او تشریح شود. در کل، درمانی که در نظر گرفته می شود به ماه و هفته بارداری بستگی دارد که سرطان در آن زمان تشخیص داده می شود. در صورتی که سرطان سینه در ماه های آخر و نزدیک زمان زایمان تشخیص داده شود، معمولا درمان به بعد از زایمان موکول خواهد شد.

در صورتی که سرطان سینه در حاملگی تشخیص داده شود، شیردهی باید قطع و سپس درمان آغاز شود.

لایو مشترک دکتر فتانه ضیائی و دکتر فرشید اربابی درباره سرطان پستان در دوران حاملگی

لایو مشترک دکتر فتانه ضیائی و دکتر فرشید اربابی درباره سرطان سینه در دوران حاملگی

درمان های سرطان سینه در دوران حاملگی به شرح زیر می باشد:

در این دوران، انجام رادیوتراپی به هیچ وجه صحیح نیست.

جراحی

در سال های قبل در صورت تشخیص سرطان در این دوره، کل سینه برداشته می شد و زیر بغل فرد به طور کامل تخلیه می شدو گاهی نیز به مریض پیشنهاد سقط داده می شد.امکان انجام جراحی در تمام ماه های بارداری وجود دارد. ماستکتومی و یا جراحی محافظت از سینه ها، گزینه های پیش روی مادر می باشند.

معمولا در سه ماه اول بارداری، ماستکتومی و برداشتن سینه از سوی پزشک تجویز می شود. آن هم به این دلیل که تمام بیماران بعد از جراحی، نیازی به رادیوتراپی نخواهند داشت. رادیوتراپی، عوارضی را برای جنین به همراه دارد.

در سه ماه دوم، بعد از جراحی باید شیمی درمانی نیز انجام شود. به همین خاطر، معمولا جراحی محافظت از سینه توصیه می شود.

در سه ماه سوم نیز جراحی محافظت از سینه توصیه می شود، چرا که می توان شیمی درمانی را بعد از به دنیا آمدن نوزاد نیز انجام داد.

بازسازی سینه

معمولا جراحی بازسازی سینه در دوران حاملگی توصیه نمی شود، چرا که مادر باید تحت بیهوشی قرار بگیرد بهتر است این جراحی به بعد از زایمان به تعویق بیفتد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی در سه ماهه اول می تواند برای رشد جنین مضر باشد و یا باعث سقط جنین شود. در این بازه زمانی، درمان استروئید روش ایمنی می باشد.

شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم ایمن خواهد بود. اما با این حال، جهت پیشگیری از به دنیا آمدن نوزاد نارس و زایمان زودرس، توصیه نمی شود. این درمان معمولا سه تا چهار هفته قبل از زایمان قطع می شود تا از بروز عوارضی از قبیل عفونت حین زایمان و یا بعد از به دنیا آمدن نوزاد پیشگیری شود.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره فیبروآدنوم

شیردهی نیز در دورانی که مادر شیمی درمانی می شود، ممنوع است. چرا که امکان انتقال دارو از شیر مادر به نوزاد وجود دارد.

رادیوتراپی

رادیوتراپی معمولا در هیچ یک از ماه های بارداری توصیه نمی شود و این روش درمانی به بعد از زایمان موکول خواهد شد.

زایمان در صورت ابتلا به سرطان سینه

بسیاری از مادران مبتلا به سرطان سینه، حین زایمان با هیچ گونه مشکل و عارضه ای روبرو نخواهند شد. در صورتی که احتمال داده شود که نوزاد زودتر از موعد به دنیا می آید، یک دوره تزریق استروئید می تواند به رشد جنین و به حداقل رسیدن مشکلات تنفسی نوزاد کمک کند. در صورتی که مادری مبتلا به سرطان سینه باشد، توصیه می شود زایمان سزارین انجام نشود تا از بروز عوارضی مانند عفونت پیشگیری شود.

 شیردهی مادر مبتلا به سرطان سینه

بسیاری از پزشکان معتقدند، زمانی که مادر مبتلا به سرطان تحت درمان است، باید از شیر دادن به نوزاد خود خودداری کند. در مواردی که بعد از جراحی، نیازی به شیمی درمانی و یا رادیوتراپی نباشد، شیردهی بلامانع خواهد بود.

در صورت عدم دریافت دارو در دوران درمان، مادر می تواند از سینه ای که تحت درمان قرار نگرفته، به نوزاد خود شیر دهد. شیردهی به نوزاد از سینه ای که قبلا تحت درمان قرار گرفته، می تواند منجر به بروز ماستیت (عفونت) شود و روند درمان را دشوار کند.

مادرانی که در طول درمان نگران شیردهی به نوزاد خود هستند، حتما باید در این خصوص با پزشک خود مشورت داشته باشند.

drziaei

پاسخ

15 + هجده =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button