سرطان پستان در بارداری

سرطان پستان در بارداری

سرطان پستان وابسته به بارداری (PABC)

سرطان پستان وابسته به بارداری به سرطان هایی از پستان گفته می شود که در طول بارداری تا یک سال بعد از زایمان و یا در تمام طول دوران شیردهی تشخیص داده شود. دکتر فتانه ضیائی در ادامه مطلب نحوه تشخیص سرطان پستان در بارداری و همینطور نحوه بیوپسی پستان، سونوگرافی و.. را بیان خواهند نمود.

  • چگونه می توان در دوران بارداری سرطان پستان را تشخیص داد؟
  • از چه روش های تشخیصی برای سرطان پستان در بارداری می توان استفاده نمود؟
  • زایمان در افراد مبتلا به سرطان پستان چگونه است؟
  • نحوه درمان سرطان پستان در بارداری چگونه است؟

سرطان-پستان-در-بارداری

میزان ریسک سرطان پستان در بارداری

PABC به طور کلی  ۲% از سرطان های پستان را تشکیل می دهد. سرطان دومین علت مرگ زنان در سنین۴۴-۲۵سالگی است وهمراهی بارداری با سرطان کم است زیرا بارداری مربوط به جوانان وسرطان بیماری سالمندان است ولی به علت تغییرات استایل زندگی وافزایش سن بارداری به بعد از سی سالگی کم کم همراهی این دو با هم بیشتر شده وامار سرطان پستان در بارداری وشیردهی بیشتر می شود، فعلا شایع ترین سرطان در دوران بارداری وشیردهی سرطان پستان است.اثر بارداری برروی سرطان پستان یک اثر دوگانه است.در سال های اول پس از بارداری ریسک سرطان پستان افزایش می یابد ولی بعد از ۱۵-۱۰سال به تریج اثر مثبت بارداری ایجاد شده ودر دراز مدت حاملگی ریسک سرطان پستان را کاهش می دهد.

در مورد اقدامات باروری وIVF به نظر می رسد که داروهای هورمونی که مصرف می شود ریسک سرطان پستان رابالا می برد که البته عده ای معتقدند این افزایش ریسک فقط در یکسال اول بعد از مصرف داروهاست و بعدا به حد افراد عادی می رسد.

تشخیص سرطان پستان در بارداری

تشخیص PABC سخت تر از تشخیص سرطان پستان در شرایط عادی است به دو دلیل:

  • تغییرات طبیعی پستان حین بارداری وشیردهی از جمله افزایش تراکم بافت پستان وپرعروق شدن پستان
  • نادر بودن بیماری واحتمال کمتر فکر کردن به آن در این دوره

بطور کلی هر علامت مشکوک در این دوره از جمله تودهٔ بدون درد وتغییرات پوستی ویا خونریزی از یک مجرا باید جدی گرفته شود ومورد بررسی قرار گیرد.

۹۵- ۸۲٪  بیماران با تودهٔ بدون درد مراجعه می کنند در حین بارداری احتمال تشخیص سرطان پیشرفته ۲/۵ برابر شرایط عادی است. بنابراین تمام زنان باید به معاینهٔ مرتب خود تشویق شوند. زیرا۹۰٪ سرطان های پستان به این ترتیب تشخیص داده می شوند.

مقالات مرتبط:

آیا درد نشانه ی سرطان پستان است؟

علائم سرطان پستان و راه های تشخیص آن

روش های تشخیصی سرطان پستان در بارداری

سونوگرافی  در بارداری : اولین اقدام تشخیصی در بارداری وشیردهی سونوگرافی است که در تمام این دوران قابل انجام است وهیچ ضرری برای مادر وجنین ندارد.اگر سرطان تشخیص داده شد لازم است با پوشاندن شکم مادر در حین بارداری ماموگرافی دوطرفه در یک نما یعنی به طور کلی فقط دو عکس ازبیمار انجام شود که وسعت بیماری وسلامت طرف مقابل معلوم شود.در مورد MRI در بیشتر تحقیقات ماده حاجب استفاده شده یعنی گادولونیوم برای جنین مناسب نیست لذا توصیه نمی شود.

بیوپسی سوزنی در بارداری : بهترین روش تایید تشخیص بیوپسی سوزنی است که بهتر است قبل از انجام بیمار شیر راقطع کند.گرچه ممکن است سبب خروج ممتد شیر از محل نمونه برداری ویا خونریزی وهماتوم شود ولی عوارض خیلی کم است و بهترین راه همین اقدام است.

بیشتر سرطان های پستان در دوران بارداری وشیردهی از نوع معمول داکتال است ولی بیشتر اوقات گرید تومور بالاتر وگیرنده های هورمونی منفی است.گیرندهHER2 در۴۰٪موارد مثبت است.درگیری غدد لنفاوی زیر بغل در این نوع سرطان شایع تر است.

نحوه درمان سرطان پستان در بارداری

برای درمان نیاز به یک تیم کامل متشکل از: رادیولوژیست، پاتولوژیست، انکولوژیست، رادیوتراپیست، ومتخصص زنان ومتخصص جراحی پستان است، که بیمار را تحت نظر داشته باشند.

ختم بارداری اصلا پیش آگهی وعاقبت درمان را بهبود نمی دهد ولی اگر تشخیص قبل از هفته ۱۲بارداری یعنی سه ماههٔ اول باشد وبیمار بخواهد پستان راحفظ کند ممکن است درمان های تحمیلی از جمله پرتودرمانی به تاخیر بیفتد که بیمار باید از نتایج آن آگاه باشد.هنوز هم درمان استاندارد سرطان پستان در بارداری وشیردهی ماستکتومی کامل با برداشتن زیر بغل است ولی اگر امکان حفظ پستان باشد چون نیاز به پرتودرمانی دارد این نوع عمل را فقط در سه ماهٔ دوم به بعد می توان انجام داد چون پرتودرمانی درحین بارداری ممنوع است.

امکان بیوسی غده لنفاوی نگهبان باتزریق رادیواکتیو درحین بارداری وجود دارد وبی خطر است ولی با مادهٔ رنگی بلودومتیلن ممنوع است چون برای جنین مضر است.

شیمی درمانی را از سه ماهٔ دوم بارداری بدون خطر می توان انجام داد به جز بعضی از داروها مثلMTX. درمان هورمونی وهرسپتین در حین بارداری ممنوع است وباید به بعد از زایمان موکول شود. شیردهی به محض تشخیص باید قطع شود.

زایمان در افراد مبتلا به سرطان پستان

زمان زایمان بستگی به زمان تشخیص دارد.اگر تشخیص قبل از ۱۸هفتهٔ بارداری بوده بهتر است زایمان در ۳۵-۳۴هفته انجام شود واگر بعد از ۱۸هفته بوده بهتر است بین۳۷-۳۵هفته زایمان انجام شود.

در هر صورت زایمان باید حداقل ۲-۳هفته بعد از آخرین شیمی درمانی باشد تا اثرات بدی حین زایمان بر روی مادر وجنین نداشته باشد.از ده روز بعد از زایمان می توان شیمی درمانی را مجدد شروع کرد.

شش هفته بعد از زایمان بیمار باید مجددا روش جلوگیری از بارداری را شروع کند که بهترین روش ایودی های بدون هورمون است.

پیش آگهی

اگر با سن ومرحلهٔ بیماری یکسان مقایسه شود پیش آگهی به موارد معمول سرطان پستان یکسان است ولی متاسفانه اغلب موارد، بیماری در سن کمتر با مرحلهٔ بالاتر تشخیص داده می شود که این ها همراه با گرید بالاتر وگیرنده های منفی پیش اگهی را بدتر می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرطان پستان در بارداری و تشخیص آن بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

پاسخ

پنج × 2 =

Call Now Button