شیمی درمانی بعد از سرطان پستان

شیمی درمانی بعد از سرطان پستان

همانطور که می دانیم از راه های تکمیلی برای درمان سرطان پستان، شیمی درمانی است. اما شیمی درمانی چه عوارضی دارد؟ همه ی افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند، باید شیمی درمانی انجام دهند؟ در ادامه مطلب دکتر فتانه ضیائی، جراح پستان نکات مهمی را درباره شیمی درمانی بع داز سرطان پستان بیان کرده اند.

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی در واقع از داروهای تزریقی و خوراکی متعددی تشکیل می شود که در اکثر مواقع ترجیح داده می شود از ترکیب داروها برای بیماران استفاده شود.

شیمی درمانی، سلول هایی که در حال تکثیر سریع هستند را نابود کرده و از بین می برد، در واقع عوارض شیمی درمانی به همین علت است.

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟

همانطور که گفته شد در شیمی درمانی سلول های در حال رشد از بین می رود، اما با وجود رعایت ام مراقبت های بعد از سرطان پستان ممکن است سلول های دیگر بدن که رشد سریع دارند نیز از بین برود، مانند سلول های مو، ناخن، پوست و بر دستگاه گوارش اثر بسیار بدی خواهد گذاشت.

اما خوشبختانه اغلب این عوارض قابل برگشت هستند و عوارضی که بیمار در طول دوره شیمی درمانی پیدا می کند، پس از شیمی درمانی به مرور کاهش یافته و برگشت پذیر خواهند بود.

شیمی درمانی در ایران

اما مسئله ای که وجود دارد آن است که  تا حال حاضردر ایران از شیمی درمانی بعد از سرطان پستان بسیار زیاد استفاده می شده است. به صورتی که تغریبا ۱۰۰ درصد بیماران، شیمی درمانی شده اند.

اما در حال حاضر روش هایی وجود دارد که یکی از آن ها آنکوتایپ دی ایکس است، که در این روش چندین ژن چک خواهد شد و متوجه خواهند شد که کدام بیمار بیشترین سود را از شیمی درمانی خواهد برد و کدام بیمار سود چندانی از شیمی درمانی نبرده و تنها عوارض شیمی درمانی را تجربه خواهد کرد.

گروه های مختلف بیماران سرطانی

آنکوتایپ دی ایکس متاسفانه در ایران انجام نمی شود و اگر پزشکی بخواهد این روش را برای بیماران خود انجام دهد، باید بیمار را به کشورهای خارج ازایران بفرستد.

بیماران با ریسک بالا:  اگر بیمار در گروه با ریسک بالا قرار بگیرد، در آن زمان یک جراح پستان خوب تصمیم می گیرد که بیمار شیمی درمانی شود یا خیر؟

شیمی-درمانی-بعد-از-سرطان-پستان

اما در برخی از بیماران از ابتدا مشخص است که ریسک عود بیماری در آن ها بالا است و نیاز به شیمی درمانی دارند، این بیماران اغلب جوان هستند، تورمو آن ها بزرگ است و غدد لنفاوی زیر بغل آن ها مثبت است و گیرنده های هورمونی آن ها منفی است.

بیماران با ریسک پایین:  برای این گروه از افراد روش های درمانی دیگر مفید تر است و شیمی درمانی برای آنها سود چندانی نخواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

هورمون درمانی بیماران سرطانی

آنکوتایپ چک می شود و در صورتی که بیمار در گروه ریسک پایین قرار بگیرد، شیمی درمانی برای بیمار سودی نخواهد داشت و روش های درمانی دیگری استفاده خواهد شد.

در واقع اولین قدم برای آن که بیماری را بتوان شیمی درمانی نکرد و از راه های درمانی دیگری استفاده کرد، از مهم ترین این روش ها هورمون درمانی است که شایع ترین آن ها تاموکسیفن و لتروزول است. که این روش درمانی را برای بیمارانی می توان به کار برد که گیرنده های هورمونی آن ها مثبت است. و در این حالت است که از دارو های هورمونی نام برده استفاده شده و شیمی درمانی که سود زیادی برای بیمار ندارد، به کار نمی رود.

پاسخ

چهار + 15 =

Call Now Button