علت اصلی درد پستان چیست؟

علت اصلی درد پستان چیست؟

یکی از شایع ترین علائمی که باعث می شود خانم ها به کلینیک های پستان مراجعه کنند، درد پستان است. تغریبا 70 تا 80 درصد خانم ها در طول زندگی به درد پستان مبتلا شوند. اما درد پستان ممکن است طی چندماه به وجود بیاید و از بین برود و یا مشکلی باشد که سال های سال از سنین بلوغ تا قبل از یائسگی یک خانم را درگیر کند. اما آیا درد پستان نشان از سرطان یا بیماری خاصی است؟ چگونه می توان منشاء درد پستان را تشخیص داد؟ در ادامه مطلب علل درد پستان و نحوه کنترل آن توضیح داده شده است.

علت-اصلی-درد-پستان-چیست؟

آیا درد پستان نشان از سرطان پستان است؟

یک نکته مهم وجود دارد و آن هم این است که درد پستان ارتباطی به سرطان پستان ندارد، به تعبیری افرادی که درد پستان دارند نسبت به دیگران احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن ها بیشتر نیست.

بنابراین از علائم سرطان پستان، درد نیست و افرادی که دچار درد پستان هستند الزاما نباید نگران سرطان باشند.

شایع ترین علت درد پستان چیست؟

از رایج ترین علل درد پستان، درد های مربوط به قبل از قائدگی است که جای نگرانی ندارد و در صورت شدید شدن درد پستان، باید به پزشک مراجعه شود.

علت درد پستان چیست؟

  • در ابتدای امر باید به صورت دقیق متوجه شویم که دردی که احساس می کنیم، درد پستان است. بسیاری از خانم هایی که به کلینیک های پستان به دلیل درد پستان مراجعه می کنند، دردهایی دارند که منشا اسکلتی، عضلانی و گوارش دارد که به علت گرفتگی های عضلانی، آرتروز گردن، دیسک گردن و مشکلات شانه به وجود آمده است.

بنابراین در درجه ی اول باید اطمینان پیدا کنیم که علت دردی که احساس می شود، چه ماهیتی دارد و ماهیت آن اسکتی و عضلانی نیست.

 

  • در مرحله ی دوم باید بررسی شود که درد پستان منشا، قلبی، گوارشی و.. نداشته باشد.
  • برخی مواقع نیز درد پستان ناشی از عوارض داروهای مصرفی نیز می باشد.
  • یکی از علت های درد پستان، ضایعات خوش خیم پستان هستند.
  • از یگر علل درد پستان، استرس واضطراب است که به هر دلیلی وجود داشته باشد می تواند باعث درد پستان شود که راه درمان آن، روان درمانی ودارو درمانی است.
بیشتر بخوانید
بهترین روش درمان سرطان پستان

بنابراین درد پستانی که نیمی از افراد آن را تجربه کرده اند، منشا پستانی ندارد.

به چه علت درد پستان ایجاد می شود؟

در واقع درد پستان به طور کامل مشخص نیست، دوره ای بودن درد پستان، دردی که در نزدیکی به قائدگی به حداکثر می رسد و پس از اتمام دوره قائدگی درد کاهش می یابد، نشان از آن است که این درد با هورمون های بدن در ارتباط است.

در حقیقت حساسیت نسج بدن به هورمون های درونی باعث ایجاد دردهای پستان می شود.

چگونه می توان درد پستان را کنترل کرد؟

  • لباس زیر مناسب استفاده کنید، استفاده از لباس زیری نه خیلی تنگ باشد و نه بسیار رها، کمک کننده برای کنترل درد پستان است.
  • با استفاده از مسکن های معمولی به خوبی می توان این درد را تسکسن داد و کنترل کرد.
  • یکی دیگر از راه های کنترل درد پستان، به کارگیری فیتواستروژن ها است مانند روغن گل مغربی، که برای تسکین درد بیمار اثر می گذارد و اما نکته مهم آن است که اگر بیمار کیستی داشته باشد این موارد کمک کننده نیستند.
  • برخی موارد داروهای هورمونی، مانند تاموکسیفن، دانازول استفاده می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره 09382289506 تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

درآخر:

با وجود آنچه درباره راه های تشخیص منشاء درد پستان  و کنترل آن بیان شد، اما در برخی از خانم ها هیچ کدام از این روش های کنترلی و درمانی اثر نداشته و بدن آن ها مقاومت می کند و باید سال ها درد پستان را تحمل کنند، اما نکته قابل توجه آن است که با تجربه درد پستان، نگرانی به خود راه ندهند زیرا درد پستان از علائم سرطان پستان نیست و ممکن است علل دیگری نیز داشته باشد.

 

 

drziaei

مطالب مرتبط

پاسخ

3 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button