علت ترشح نوک پستان

ترشح از نوک پستان به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و ممکن است در یکی از سینه ها یا هر دو سینه مشاهده شود. ترشح از نوک پستان به ندرت میتواند نشان از سرطان باشد و در اکثر مواقع خوش خیم است. گاهی این ترشحات طبیعی و گاهی غیر طبیعی هستند. در این مطلب ما قصد داریم در مورد انواع این ترشحات صحبت کنیم و بگوییم که کدام یک ازاین ترشحات غیر طبیعی بوده و باید به سرعت درمان شود، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


ترشحات طبیعی از نوک پستان کدام هستند؟

همان طور که گفتیم برخی از این ترشحات در دوران مختلف زندگی طبیعی هستند برای مثال:
دوران بارداری: در اوایل دوران بارداری ممکن است فرد ترشحات شفافی را که از نوک پستان خارج می شود مشاهده کند و در ماه های آخر شاهد ترشحات آبکی و شیری رنگ باشد که کاملا طبیعی است.
پایان دوران شیردهی: در بعضی مواقع ممکن است تا دو سال پس از پایان دوران شیردهی، ترشحات شیری از نوک پستان خارج شود که بعد از مدتی خود به خود قطع می شود.
تحریک نوک پستان: گاهی فشار آمدن به نوک پستان و استفاده از لباس زیر های تنگ در هنگام فعالیت هایی مانند ورزش میتواند باعث ترشح شیری رنگ از نوک پستان شود.


ویژگی ترشحات طبیعی پستان ها چیست؟

معمولا ترشح طبیعی از نوک پستان در هر دو سینه اتفاق می افتد و در بیشتر مواقع تنها در صورت فشار و تحریک این اتفاق خواهد افتاد. در صورت اضطراب و نگرانی میتوانید برای معاینه و بررسی موراد بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
انواع ترشحات پستان عبارتند از :

ترشحات خونی

ترشحات خونی از نوک پستان را باید بسیار جدی گرفت زیرا این نوع ترشحات نسبت به سایر انواع خطرناک تر هستند و احتمال سرطان در آن بیشتر است، به همین دلیل در صورت مشاهده چنین ترشحاتی فورا به پزشک مراجعه کنید تا به طور کامل معاینه شوید و پزشک بررسی کند آیا این ترشحات خونی هستند یا نه. سپس لازم است برای بررسی های دقیق تر برای ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر ای و … اقدام کنید.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از عمل سرطان پستان
ترشحات خونی از نوک پستان

ترشحات آبکی

ترشحات آبکی شامل ترشحات رقیق و شفاف می شود و باید توسط پزشک معاینه شوید تا علل آن مشخص شود.

ترشحات آبکی

ترشحات چرکی

علل اصلی ترشحات چرکی، عفونت است. این ترشحات در سنین یائسگی و گاهی در خانم های شیرده اتفاق می افتد و معمولا با التهاب، قرمزی، درد و سفتی پستان همراه است.

ترشحات چرکی

ترشحات رنگی

برخی از ترشحات به رنگ های سفید، زرد، قهوه ای و … دیده می شوند که گاهی باعث خارش و سوزش می شود. علت این نوع ترشحات میتواند گشاد شدن مجاری اصلی پستان باشد که با افزایش سن اتفاق می افتد و در اکثر مواقع رابطه ای با سرطان پستان ندارد.

ترشحات رنگی


علل ترشحات پستان

هر یک از ترشحاتی که در پاراگراف های قبل در مورد آن توضیح دادیم میتوانند علل مختلفی داشته باشند. برای مثال:


اگزما نوک پستان

اگزما در نوک پستان تاثیرگذار است و میتواند علاوه بر ترشح باعث پوسته پوسته شدن شود. درمان اگزما در این ناحیه مانند سایر نواحی بدن است.

سرطان پستان

ترشح نوک پستان میتواند به دلیل سرطان پستان باشد، البته این مورد غیر رایج است اما 5 درصد خانم هایی که به سرطان سینه مبتلا می شوند دارای ترشح از نوک سینه هستند. نوعی از سرطان پستان که (paget) نام دارد معمولا با زخم و فرسایش نوک سینه همراه است و ترشحات خونی از آن به وجود می آید.

گشادی مجرای پستان

گشادی مجرای پستان میتواند از دیگر علل ترشحات باشد که این عامل بیشتر در دوران نزدیکی به یائسگی در خانم ها اتفاق می افتد.


دلایل هورمونی

غددی مانند هیپوفیز و تیروئید وجود دارند که هورمون ها را کنترل میکنند، تولید غیر طبیعی برخی از هورمون ها مانند پرولاکتین میتواند باعث مشکل در این غدد شود. مصرف برخی از دارو ها و قرص ها مانند قرص های ضد بارداری، ضد تهوع، فشار خون، ضد افسردگی و دارو های مربوط به هورمون درمانی و دارو های گیاهی مانند گزنه، رازیانه، بوته خار، بادیان رومی، شنبلیله و … میتواند باعث افزایش این هورمون و در نتیجه افزایش ترشحات شود.


بیماری های زمینه ای

وجود بعضی از بیماری های زمینه ای نیز ممکن است از دیگر دلایل باشد. برای مثال:
نارسایی مزمن کلیه
نارسایی کبد
سارکوئیدوز
و…

علل ترشحات نوک پستان

نحوه تشخیص نوع ترشحات نوک پستان

ابتدا خود فرد با دیدن علائمی به پزشک مراجعه می کند و پزشک بعد از معاینه ظاهری پستان، روش هایی را برای تشخیص دقیق تر پیشنهاد میدهد.


انجام آزمایش تکمیلی خون، سی تی اسکن و ام آر آی

در صورتی که پزشک حدس بزند دلیل ترشحات ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد، آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون های پرولاکتین و تیروئید تجویز میکند. اگر اختلالات مغزی یا اختلال در غده هیپوفیز علت ترشح از نوک پستان ها باشد، انجام سی تی اسکن و ام آر آی مغزی می تواند عارضه مربوطه را تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید
سبک زندگی بیماران سرطان پستان

ماموگرافی و سونوگرافی پستان

در جلسات معاینه اگر پزشک توده ای را در پستان حس کند برای فرد اسکن هایی مانند ماموگرافی و سونوگرافی پستان را تجویز میکند. در صورت مشکوک بودن این توده ممکن است آزمایش تکمیلی مانند بیوپسی انجام شود.


داکتوگرافی و گالاکتوگرافی

داکتوگرافی و گالاکتوگرافی نوعی به خصوص از ماموگرافی هستند. اگر علت اصلی این ترشحات توسط سایر آزمایشات مشخص نشود این دو مورد برای فرد تجویز میشود. برای انجام این آزمایش یک ماده ایجاد کننده کنتراست رنگی که کمک به وضوح تصاویر ماموگرافی می کند به داکت های شیردهی پستان تزریق می شود و تصویربرداری انجام می شود. این ازمایشات میتواند علت اصلی و دقیق ترشحات نوک پستان را مشخص کند.

البته این روشها دیگر قدیمی شده است و با وجود روش های دقیق تر مثل داکتوسکوپی و ام ار ای و نمونه گیری های دقیق تحت هدایت سونو و مامو دیگر چندان مورد استفاده قرار نمیگیرند.

درمان ترشحات نوک پستان؟

اگر ترشح از پستان جزو ترشحات فیزیولوژیکی باشد معمولا نیازی به درمان نداشته و حتی گاهی خود به خود خوب میشود، لازم است شما از فشردن نوک پستان خودداری کنید تا ترشحات بیشتر نشوند. اگر ترشحات به دلیل تغییرات هورمونی باشد ممکن است دارو تجویز شود. ترشحات ناشی از عفونت نیز با مصرف آنتی بیوتیک درمان میشود و اگر آبسه وجود داشته باشد ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد. در موارد شدید تر نیز جراحی لازم است. اگر تومورها باعث ترشح از نوک پستان شده باشند با انواع روش های جراحی و غیر جراحی تخلیه می شوند.
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را با ما در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

drziaei

مطالب مرتبط

پاسخ

16 − شانزده =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button