عمل حفظ پستان در سرطان پستان

عمل حفظ پستان در سرطان پستان

آیا از سرطان پستان واهمه دارید؟

آیا از درمان های این سرطان شایع در زنان، اطلاع دارید؟

آیا ترس از دست دادن زیبایی خود را دارید؟

در این مقاله به یک سوال بسیار مهم جواب داده می شود. موضوع مهمی در بیمارانی که سرطان پستان دارند، وجود دارد اینکه در چه مواردی می توان سرطان پستان را حفظ کرد و یا در چه مواقعی قادر به این کار نبوده و به اجبار باید کل پستان مریض برداشته شود. این دغدغه تمام بیمارانی است که به نوعی با علائم سرطان سینه مواجع می شوند. در برخی موارد این ترس باعث می شود بیماران از پیگیری بیماری خود غافل شوند و نتوانند آنطور که باید نسبت به اقدامات درمان، جدی عمل کنند.

برای این که اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید می توانید در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

حفظ-پستان-در-سرطان

 

هدف درمان سرطان سینه

در ابتدا این موضوع باید اعلام شود که هدف متخصصان حوزه سرطان ، درمان بیماری فرد است . به این صورت که متخصصان بر این باورند؛ حتما باید سرطان بیمار به طور کامل از بدن خارج شود و بعد از آن و در درجه دوم  زیبایی قرار دارد و با آن کیفیت زندگی فرد مد نظر قرار می گیرد و اهمیت می یابد.

بنابراین به طور کلی هر زمان که بتوان از نظر انکولوژیک و درمانی ، تومور مریض را به طور کامل از بدن خارج نمود و اندازه پستان بیمار را به اندازه ای حفظ شود که زیبایی آن از بین نرود و در رادیوتراپی بیمار در معرض سوزاندن و آسیب پوستی قرار نگیرد ، ترجیح جراح بر این است که پستان بیمار در حد امکان نگهداری شود. به این خاطر که درک می شود پستان به عنوان یک عضو اصلی و اساسی در حفظ زنانگی بیمار است به طوری که بادی ایمیج یا تصوری که بیمار از بدن خود دارد ، با برداشتن پستان دچار آسیب شدید می شود. بیمار نسبت به خود دید دیگری می یابد و دچار کمبود هایی می شود. حذف این عضو بار روانی بسیار سنگینی دارد . حتی از نظر رابطه با پارت نر یا شریک جنسی ممکن است دچار مشکلات زیادی شود.

این موضوع به حدی در بیماران پر رنگ است که به صورت واضح مشاهده می شود بیمارانی که موفق به حفظ پستان هایشان شده ایم کیفیت زندگی بسیار بیشتر بوده و بیماران راضی تر و راحت تری هستند.

 

روش درمان سرطان سینه

ممکن است برخی از جراحان معتقد باشند که می توان پستان بیمار را کامل جدا نمود و بعد از درمان بیماری ، مجدد پستان را بازسازی نمود. البته می توان این کار را انجام داد اما با عمل های متعدد و عمل های بسیار سنگین و هزینه های خیلی زیاد صورت می گیرد. بنابراین در جایی که بتوان پستان بیمار را حفظ نمود حتما سعی می شود که پستان بیمار نگهداری شود. زیرا در این روش هم از نظر زیبایی بهتر بوده و هم ساده تر و هم هزینه کمتری به دنبال دارد. مورد مهم دیگر کاهش درد در بیمار است.

 

چه موقع پستان در عمل جراحی حفظ می شود؟

تومور هایی که سایز تومور نسبت به سایز سینه خیلی بزرگ نباشد، سینه ها نگهداری می شود. بنابراین عدد دقیقی برای سایز تومور نمی توان تعیین نمود که در آن شرایط سینه حفظ گردد. به طور مثال در یک پستان بزرگ ممکن است بتوان یک تومور ۵ سانتی را خارج کرده و سینه را کوچک تر نمود که گاهی زیباتر از حالت قبل از عمل می شود ، ولی در یک پستان کوچک ممکن است که یک تومور دو سانتی را هم اگر به اندازه و در محدوده مناسب برداشته شود، به زیبایی پستان آسیب زیادی وارد کند.

بنابراین عدد مشخصی برای حفظ پستان وجود ندارد و در واقع به نسبت سایز تومور به سایز پستان بیمار مرتبط است.

 

چه تومورهای سرطانی زیبایی پستان را به خطر می اندازند؟

موضوع دیگری که برای جراح حائز اهمیت است ، محل تومور است. به طور کلی تومورهایی که در نواحی نزدیک به زیر بغل پستان بیمار باشند، تومورهایی هستند که بهتر بوده و از نظر زیبایی می توان کارهای بیشتری در قسمت خارجی پستان انجام داد. اما تومورهایی که در قسمت های فوقانی و داخلی پستان قرار می گیرند چون نسج پستان در این ناحیه کم بوده و نسج اطراف پستان که بتوان جایگزینی این نسج برداشته شده ، استفاده کرد نیز محدود بوده ، در این حالت احتمال اینکه بتوان پستان بیمار را حفظ نمود کاهش می یابد.

دسته بعدی تومورهایی هستند که به تعداد در قسمت های دور از هم در پستان قرار می گیرند. برای مثال یک تومور در قسمت فوقانی – خارجی پستان و دیگری در قسمت تحتانی داخلی پستان قرار داشته باشد. در این حالت نمی توان دو تومور را به صورتی برداشت که مابقی پستان به اندازه کافی حفظ شود و ظاهر خوبی داشته باشد.

موارد دیگر نیز موردهایی هستند که رسوبات کلسیمی مشکوکی مشاهده می شوند و جواب آزمایش بدخیم می شود و ممکن است به طور پراکنده در سینه بیمار وجود داشته باشند. در این مورد نیز معمولا جراح پستان، نسج پستان بیمار را نمی تواند نگهداری کند.

مورد دیگر در شرایطی است که سرطان پستان پیشرفته شده و به یک سرطان التهابی تبدیل گردیده است. یعنی پوست بیمار درگیر شده ، ورم کرده و قرمز شده که در این حالت نیز نمی توان پستان بیمار را حفظ کرد .

در مواردی که پوست به طور وسیع زخمی شده است یا ندول هایی مثل پشه خوردگی در زیر پوست لمس می شود و بعد از مدتی قرمز رنگ می شود . این علائم دقیقا مانند پشه خوردگی به صورت متعدد روی پوست پستان و قفسه سینه ظاهر می شود که در این صورت نیز که به آن ندول های اغمایی گفته می شود،  نمی توان پستان را حفظ نمود .

یا توموری که بزرگ است ولی هنوز پوست بیمار درگیر نشده و یا رسوبات کلسیمی که در پستان به صورت پراکنده در جاهای مختلف قرار دارد و یا به صورت دو عدد یا بیشتر تومورهای بدخیم سرطان سینه در جاهای متعدد وجود دارد، می توان کل نسج پستان مریض را برداشت ولی پوست بیمار حفظ شود. به این ترتیب که بازسازی برای پستان بیمار انجام شود . به طور کلی در این موارد ذکر شده ممکن است نتوان پستان بیمار را حفظ کرد و مجبور شویم پستان بیمار را به طور کامل خارج کنیم.

 

چه موقع نمی توان از رادیوتراپی استفاده کرد؟

در مواردی نمی توان بیمار را رادیوتراپی نمود . در واقع زمانی که جراح سرطان پستان، سینه های بیمار را حفظ می کند مابقی نسج پستان باید در معرض اشعه قرار داده شود. در واقع پروتو درمانی انجام شود تا از عود در مابقی پستان جلوگیری شود . در برخی موارد نمی توان بیمار را در معرض اشعه قرار داد به طور مثال بیماری که از قبل نسج قفسه سینه وی اشعه دریافت کرده باشد. برای مثال لنفام داشته و در معرض اشعه قرار گرفته است.

یا در شرایطی که بیمار در گذشته تومور داشته و پستان حفظ شده که در آن زمان اشعه به بیمار داده شده است. در این حالت نیز نمی توان اشعه مجددی به بیمار انتقال داد.

البته بیمارانی که بیماری کلاژن واسکولار دیدارزر دارند ، مانند بیماری هایی مانند لوپوس فعال یا اسکولرریدرمی که جزو بیماری هایی هستند که در هنگام درگیر کردن پوست ، قدرت ترمیم بسیار کم می شود و آسیب های رادیوتراپی به پوست در این بیماران خیلی شدیدتر خواهد بود. در این شرایط نیز چون بیمار نمی تواند در مقابل اشعه قرار گیرد معمولا پستان حفظ نمی شود.

البته در بین این آیتم هایی که ذکر شد مواردی وجود دارد که می توان قبل از اینکه بیمار جراحی شود ، تحت شیمی درمانی قرار گیرد و توموری که برای مثال سایز آن نسبت به سایز پستان بزرگ تر است را با شیمی درمانی قبل از عمل جراحی سینه، کوچک تر نمود. طوری که بتوان تومور را خارج کرد و بافت سینه مناسبی باقی بماند.

 

پیشگیری از سرطان سینه

در اکثر موارد اگر بیماران به موقع مراجعه نمایند و چکاپ های دوره ای را انجام دهند. به خصوص در مواردی که با ماموگرافی و قبل از اینکه در معاینه چیزی تشخیص داده شود ، بیماران بیماریابی و غربالگری کرده باشند و قبل از اینکه علائمی داشته باشند با ماموگرافی متوجه توده ای در پستان خود شده اند ، اکثرا قادر خواهیم بود پستان بیمار را حفظ کنیم و این ترسی که برخی بیماران دارند که در صورت حفظ پستان ها مجدد بیماری عود می کند یا اگر سینه نگه داشته شود جای دیگری از بدن سرطانی می شود، اصلا صحت نداشته و میزان بقای بیماران به نوع عملی که جراح پستان روی سینه مریض انجام می دهد ، ربظی ندارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

 

میزان پیشرفت سرطان به چه علائمی مربوط است؟

بیشتر طول عمر مریض را بیولوژیک تومور مشخص می کند. در واقع گیرنده های تومور هستند که گیرنده های استروژنی ، گیرنده هرتو و سرعت رشد تومور ، تعیین کننده پیشرفت سرطان و طول عمر بیمار هستند. میزان درگیری تومور که آیا زیربغل درگیر شده و یا جاهای دیگر بدن مانند استخوان ، مغز استخوان، کبد و یا ریه و بیمار در استیج بالا قرار داشته باشد، طول عمر کمتر می شود، حتی در بیماران متاستاتیک که جای دیگری از بدن بر اثر پیشرفت سرطان پستان درگیر شده است، اگر متاستاز بیمار درمان گردد و تصمیم به عمل جراحی پستان شود، در این حالت اگر تومور پستان کوچک باشد، می توان سینه های بیمار را حفظ نمود بدون اینکه خطر عود را افزایش داد و یا طول عمر بیمار را کم نمود.

 

درصد حفظ پستان در سرطان 

در اغلب موارد جراح پستان می تواند تشخیص دهد که آیا سینه بیمار قابل حفظ کردن است یا خیر. به طوری که قبل از عمل حدود ۹۰ درصد احتمال نگهداری را می توان به بیمار داد و حدود ۱۰ درصد موارد از حالت های پیش یبنی شده خارج می شود و در حین عمل و یا بعدا در جواب های پاتولوژی با مواردی مواجع می شویم که قبل از عمل مشخص نبوده و مجبور به انجام ماستکتومی کامل شویم.

 

کلام آخر

با توجه به مطالب ذکر شده در بسیاری از موارد، جراحی ها موفق صورت می گیرد که منجر به حفظ پستان می شود . این موارد به طور مفصل در این مقاله ارائه شده است. سعی بر این بوده با افزایش آگاهی شما در مورد چگونگی و شرایط حفظ پستان ، باعث کاهش دغدغه و استرس شما شویم. بهتر است در صورت مشاهده علائم به یک متخصص جراحی پستان مراجعه نمایید تا با تجربه و دقت خود موفقیت در جراحی سرطان سینه را افزایش دهد.

 

پاسخ

7 − یک =

Call Now Button