نقش ژنتیک در سرطان پستان

نقش ژنتیک در سرطان پستان

بسیاری از افراد، گمان می کنند سرطان پستان تنها به دلایل ژنتیکی ممکن است ایجاد شود، اما در این مطلب نکات جالبی درباره شایع ترین علل به وجود آمدن سرطان پستان توسط دکتر فتانه ضیائی توضیح داده خواهد شد.

play_circle_filled
pause_circle_filled
صحبت های دکتر فتانه ضیائی درباره نقش ژنتیک در سرطان پستان
volume_down
volume_up
volume_off

سرطان پستان به سه نوع تقسیم می شود:

  • سرطان اسپورادیک / فردی : sporadic cancers
  • سرطان فامیلیال : Cancer Familial
  • سرطان ارثی : Hereditary Cancer

شایع ترین علل به وجود آمدن سرطان پستان

سرطان های پستان در ۷۰ درصد موارد از نوع  اسپورادیک هستند و فرد تنها کسی است که در خانواده مبتلا به سرطان شده و سابقه فامیلی ندارد.

۲۰ در صد سرطان های پستان به صورت فامیلیال هستند  و فرد سابقه مثبت در خویشاوندان درجه یک، درجه دو و درجه سه دارد و فقط ۱۰ درصد از سرطان های پستان، ژنتیکی هستند و بر اثر موتاسیون یک ژن در بدن انسان ایجاد می شود.

دربدن هر فرد روزانه صد بار سلول سرطانی تشکیل می شود ولی سیستم ایمنی بدن سلول ها را از دور تکثیر بدن خارج کرده و از بین می برد و فرد مبتلا به سرطان نمی شود.

اگر سرطان ارثی در فردی وجود داشته باشد ( موتاسیون ژن در فرد ، پدر و یا مادر) ، ژن می تواند به فرد منتقل شده و ایجاد سرطان پستان کند.

بهترین-جراح-سرطان-پستان

بهترین-جراح-سرطان-پستان

چه ژن هایی برای ایجاد سرطان پستان شایع هستند؟

شایع ترین ژن هایی که ایجاد سرطان پستان می کنند :  ژن های BRCA1 و BRCA2  هستند( به اصطلاح برَک وان (BRCA1) و برَک تو ( BRCA2) ) .

این ژن های بازدارنده از سرطان پستان هستند و در واقع ژن هایی هستند که روی کروموزوم های ۱۳ و ۱۷ فرد، قرار دارند و از شکست و تغییراتDNA   جلوگیری کرده و تغییرات DNA  را ترمیم می کنند و درواقع این ژن ها وقتی دچار موتاسیون می شوند، ترمیم اختلالت DNA اتفاق نمی افتد و در نتیجه فرد مبتلا به ژن BRCA1 و BRCA2  که سرطان زا هستند، می شود.

در انواع BRCA1 حدودا ۷۵ درصد، فرد ممکن است مبتلا به سرطان پستان شود و۴۵ درصد شانس ابتلا به سرطان تخمدان دارد که درBRCA2  این احتمالات کمتر است.

مقالات مرتبط:

ژنتیکی بودن سرطان پستان

رادیوتراپی

ابتلا به سرطان پستان در سنین پایین

بنابراین اگر فردی این ژن ها را داشته باشد احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان خیلی بیشتر از جمعیت عادی می شود. مسئله ی مهم تر آن است که  مخصوصا در  BRCA1 ، ابتلا به سرطان می تواند در سنین خیلی پایین تر از سن شیوع سرطان پستان اتفاق بیافتد.

و مسئله ی مهم تر آن است که در BRCA1 خیلی از افراد ی که سرطان می گیرند، هر سه گیرنده آن ها منفی است و  به اصطلاح تریپل نگتیو هستند و در نتیجه راه های درمانی خیلی محدود تر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرطان پستان و تشخیص آن بهتر است  که به دکتر خوب برای درمان سرطان پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

چه افرادی باید مشاوره ژنتیک انجام دهند؟

اگردر خانواد ه ای ژن BRCA وجود داشته باشد، وابستگان این فرد باید مشاره ژنتیک و تست ژنتیک شوند در صورتی که تست ژنتیک آن ها مبتلا باشد، پزشک اقدامات پیشگیرانه انجام می دهد.

همانطور که گفته شد، مشخص می شود هر فردی که مبتلا به سرطان پستان است، در بسیاری از مواقع به علت ژنتیک نیست. اما بهتر است افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، چکاب و معاینات لازم را انجام دهند و افراد دیگر هم در صورت بروز هرگونه علائم سرطان پستان، سریعا  به پزشک متخصص بیماری پستان مراجعه کنند.

پاسخ

4 × 1 =

Call Now Button