نمونه برداری از توده پستان

نمونه برداری از توده پستان

زمانی که بیمار علائمی از سرطان پستان را در خود مشاهده می کند،با توده پستان مواجه می شود و یا در غربالگری سرطان پستان، در مرحله نخست برای تشخیص بیماری سرطان پستان، معاینه فیزیکی انجام شده و یا تصویر برداری انجام خواهد شد.

 

در بسیاری از مواقع امکان تشخیص بیماری با روش های نام برده شده وجود ندارد و یا برای تشخیص دقیق، لازم است از ضایعه نمونه برداری انجام شود. بیماران بسیاری هستند که از نحوه انجام این روش اطلاعی نداشته و از ایجاد درد و یا مشکل و عارضه بعد از انجام نمونه برداری، هراس دارند، در ادامه مطلب نمونه برداری از توده پستان به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

نمونه برداری برای تشخیص سرطان پستان چگونه انجام می شود؟

به طور کلی نمونه برداری به چند صورت مختلف انجام می شود، که جهت تشخیص کیست و برخی از ضایعات از یک سرنگ معمولی استفاده می شود.

در برخی موارد نیز بیوبسی با سوزن های مخصوص انجام شده و روش دیگر آن است که از طریق ایجاد برشی روی سینه نمونه برداری انجام می شود.

بهترین روش نمونه گیری از ضایعات پستان

امروزه روشی استاندارد برای نمونه برداری وجود دارد که قبلا به آن اشاره شده است و آن هم، نمونه برداری با سوزن های مخصوص است.

در این روش به صورت سرپایی و با ایجاد بی حسی موضعی که بیمار هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد، با سوزن مخصوصی نمونه برداری انجام خواهد شد.مزیت این روش نسبت به دیگر روش های نمونه برداری آن است که بیمار بدون کمترین درد، صرف هزینه، وقت زیاد، بستری و حتی بدون ایجاد برش و عوارض ناشی از نمونه برداری، تشخیص بیماری انجام خواهد شد.

جراحی-پستان-برای-نمونه-برداری

ایا نمونه برداری منجربه انتشار بیماری می شود؟

بسیاری از افراد سوال می کنند، که آیا نمونه برداری منجربه انتشار و یا گسترش بیماری می شود؟

همانطور که گفته شد این روش بدون ایجاد هرگونه عوارض و خطری انجام می گیرد و برای تشخیص دقیق ضایعات و موارد مشکوک، باید حتما نمونه برداری انجام شود.

نحوه انجام نمونه برداری از توده پستان

در صورتی که توده به خوبی قابل لمس نباشد، نمونه برداری باید به کمک سونوگرافی و یا ماموگرافی و توسط رادیولوژیست انجام گیرد. محل مورد نظر علامت گذاری می شود و این محل با تزریق دارو، بی حسی موضعی می شود.

در محل علامت گذاری شده سوراخ بسیار کوچکی ایجاد می شود و سپس سوزن مخصوص به محل توده نزدیک شده و چندین نمونه از توده انجام می گیرد. پس از اتمام فرآیند نمونه برداری، محل مورد نظر، پانسمان می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

مراقبت های بعد از نمونه برداری از توده پستان

پس از نمونه برداری نیاز به مصرف دارو و یا استراحت نیست و بعد از گذشت یک روز بیمار می تواند استحمام کند.

نتیجه نمونه برداری از توده پستان

اغلب نتیجه نمونه برداری از توده پستان طی ۲ روز الی یک هفته مشخص می شود و سپس پزشک می تواند با توجه به نتیجه آن، روش درمانی مناسب را انتخاب کند.

نتیجه:

در صورت مشاهده هر ضایعه ی مشکوک و توده، ممکن است جراح پستان نمونه برداری را توصیه کند، زیرا طبق آنچه گفته شد، انجام نمونه برداری هیچ عارضه ای نداشته و بدخیمی ایجاد نمی کند، بیماری به صورت دقیق تشخیص داده شده و در زمان مناسب بیماری پیگیری خواهد شد و در نهایت شانس درمان سرطان پستان با تشخیص به موقع و زودهنگام افزایش می یابد.

پاسخ

13 + 9 =

Call Now Button