ژنتیکی بودن سرطان پستان

ژنتیکی بودن سرطان پستان

ژنتیکی بودن سرطان پستان به چه معناست؟

سرطان پستان، یکی از سرطان های تهاجمی در خانم ها و دومین علت شایع مرگ و میر در خانم ها بعد از سرطان ریه می باشد. این سرطان زمانی اتفاق می افتد که تغییری در ژن های کنترل کننده رشد سلول ها ایجاد می شود.

رشد غیر قابل کنترل سلول های سرطانی می تواند به بافت های سالم پستان نیز آسیب بزند و از طریق گره های لنفاوی به زیر بازو نیز برسد.

علائم و نشانه های سرطان پستان

معمولا سرطان پستان در مراحل اولیه با علامت و نشانه ای همراه نیست. در بیشتر موارد، فرد با احساس توده در سینه خود متوجه ابتلا به ین سرطان می شود و گاهی در تست غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شود.

شایع ترین علائم سرطان پستان عبارتند از:

 • توده در سینه و یا ضخیم شدن بافت سینه
 • احساس درد در سینه ها
 • ترشح از نوک سینه (ترشحی غیر از شیر)
 • تغییر ناگهانی در اندازه و فرم سینه
 • تغییر در ظاهر و پوست سینه

مشاهده علائم فوق، الزاما به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست. به عنوان مثال، احساس درد در سینه می تواند به دلیل وجود کیست در پستان باشد. اما با این حال، توصیه می شود در صورت مشاهده علائم گفته شده به پزشک مراجعه شود.

عوامل موثر در ابتلا به سرطان پستان

عواملی متعددی شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند. برخی از این عوامل از جمله سابقه خانوادگی، اجتناب ناپذیرند اما از مواردی مانند کشیدن سیگار می توان دوری کرد و احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داد. برخی دیگر عوامل موثر در بروز این سرطان عبارتند از:

 • سن
 • مصرف مشروبات الکلی
 • متراکم بودن بافت پستان
 • جنسیت، که در خانم ها نسبت به آقایان شایع تر است
 • عوامل ژنتیکی، تغییر و جهش در ژن های BRCA 1 و BRCA 2 در بروز سرطان پستان دخیل هستند
 • بارداری در سن بالا
 • یائسگی در سنین بالا
 • سابقه ابتلا به سرطان پستان

ژنتیک سرطان پستان

رشد سلول توسط ژن سلولی کنترل می شود. ژن ها حاوی اطلاعاتی هستند که روند رشد و عملکرد سلول ها در طول زندگی را تعیین می کنند. این اطلاعات می توانند از نسلی به نسل دیگر انتقال یابند.

گاهی، ژن های موجود در سلول های پستان دست خوش یک سری تغییرات می شوند. تغییراتی که منجر به رشد غیر قابل کنترل سلول ها و در نهایت سرطان می شوند. تغییرات ژنتیکی که در طول زندگی اتفاق می افتند، ارثی نیستند و عمدتا در افراد میانسال شاهد چنین موردی خواهیم بود.

تغیرات ژنی یا ارثی هستند و یا در طول زندگی اتفاق می افتند که می تواند به دلیل روند بالا رفتن سن و یا تماس با آلاینده های شیمیایی باشد.

احتمال ابتلا به سرطان پستان با بالا رفتن سن، افزایش می یابد. عوامل مختلفی در بروز سرطان پستان دخیل هستند که جنسیت و افرایش سن، از مهم ترین عوامل هستند.

در بیشتر موارد، سرطان سینه در خانم های بالای ۵۰ سال مشاهده می شود و جالب است بدانید که خانم هایی که در اعضای خانواده خود سابقه ابتلا به سرطان تخمدان دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان به چه معناست؟

در صورتی که یکی از اعضای خانواده به سرطان پستان مبتلا شده باشد، گفته می شود که سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان وجود دارد.

سرطان پستان، یکی از شایع ترین سرطان ها در میان خانم هاست. برخی خانم ها تنها سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان را دارند، در حالی که در برخی دیگر، علاوه بر سابقه خانوادگی، تغییر ارثی در ژن های سلولی نیز دلیل ابتلا به سرطان پستان می باشد.

چگونه سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان پستان تاثیر می گذارد؟

یک خانم، شانس بیشتری در ابتلا به سرطان پستان دارد، اگر:

 • سه نفر از وابستگان خونی از سمت پدر و یا مادر، مبتلا به سرطان پستان باشند
 • دو نفر از وابستگان خونی از یک سمت، مبتلا به موارد زیر باشند:
 • سابقه ابتلا به سرطان پستان و یا تخمدان
 • سرطان پستان قبل از چهل سالگی
 • سرطان تخمدان قبل از پنجاه سالگی
 • سرطان پستان در آقایان
 • به ارث رسیدن سرطان پستان در پی تغییرات ژنی
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  ژنتیکی بودن سرطان سینه  بهتر است که به بهترین جراح سینه  مراجعه نمایید. ما در اینجا خانم دکتر فتانه ضیائی را معرفی می نماییم راههای ارتباطی ۰۹۳۸۲۲۸۹۵۰۶ و یا  صفحه اینستاگرام می باشد.

در صورتی که سرطان پستان به دلیل تغییرات ژنی به ارث برسد، سرطان پستان ارثی نامیده می شود. همه ما ژن هایی را از والدین مان به ارث می بریم. گاهی تغییر یا جهش در یک نسخه کپی از ژن ها، عملکرد طبیعی ژن ها را مختل خواهد کرد.

چندین ژن در به ارث رسیدن سرطان پستان دخیل هستند. حتما شما نام دو ژن BRCA 1 و BRCA 2 را شنیده اید. هر دو خانم ها و آقایان می توانند این تغییرات ژنتیکی را به ارث ببرند. تست های ژنتیکی هر گونه تغییر در این دو ژن را به خوبی نشان می دهند.

در صورتی که خانمی تغییر در یکی از این دو ژن را به ارث برده باشد، شانس بیشتری در ابتلا به سرطان پستان دارد. کمتر از ۵ درصد سرطان های پستان به دلیل تغییر ارثی ژن های BRCA 1 و BRCA 2 می باشد.

چه اقداماتی را در مواجهه با سرطان سینه باید انجام داد؟

در صورتی که سرطان پستان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قطعا درمان با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود. تمام خانم ها باید نسبت به هر گونه تغییر در پستان خود آگاه باشند. خانم های بالای ۵۰ سال باید هر دو سال یک بار نسبت به انجام تست غربالگری مانوگرافی اقدام کنند.

تست های ژنتیکی در تشخیص سرطان پستان

بهترین جراح سینه توصیه می کند  که افرادی که سابقه خانوادگی و زمینه ژنتیکی ابتلا به سرطان پستان دارند، حتما مشاوره ژنتیک را در برنامه خود قرار دهند. تست ژنتیکی که با گرفتن نمونه خون و یا بزاق همراه است، جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

مثبت بودن تست به این معناست که فرد ناقل ژن های جهش یافته می باشد.

منفی بودن تست نیز به معنای عدم داشتن ژن های جهش یافته می باشد. البته این جواب، به معنای عدم ابتلا به سرطان پستان نیست. در برخی موارد، سرطان پستان ارثی نیست.

به همین خاطر بعد از دریافت جواب آزمایش، توصیه می شود جهت اطمینان از عدم ابتلا به سرطان پستان، مشاوره ژنتیکی نیز انجام شود.

باتشکر مدیریت سایت خانم دکتر فتانه ضیائی بهترین جراح سینه در تهران.

پاسخ

4 + دو =

Call Now Button