گیرنده های هورمونی در سرطان پستان

وقتی سلول های سرطانی پستان هنگام بیوپسی یا جراحی خارج می شوند، تحت آزمایش قرار می گیرند تا مشخص شود که آیا پروتئین های مشخصی را که گیرنده های استروژن و پروژسترون هستند، دارند؟ وقتی هورمون های استروژن و پروژسترون به این گیرنده ها متصل می شوند، مانند سوختی برای رشد سرطان عمل می کنند. سرطان ها بر اساس این که آیا این گیرنده ها را دارند یا خیر، به دو دسته گیرنده مثبت هورمون و گیرنده منفی هورمون تقسیم می شوند. مشخص شدن وضعیت گیرنده های هورمونی  برای تشخیص برای تصمیم گیری راجع به گزینه های درمانی بسیار مهم است.

گیرنده استروژن و پروژسترون چیست؟

گیرنده ها، پروتئین های رو و یا داخل سلول ها هستند که می توانند به مواد خاصی در خون متصل شوند. سلول های پستان نرمال و بعضی از سلول های سرطانی پستان گیرنده هایی دارند که به هورمون های استروژن و پروژسترون متصل می شوند  تا بتوانند رشد کنند.

سلول های سرطانی پستان ممکن است یک یا هردوی این گیرنده ها را داشته باشند.

ER-مثبت

سلول های سرطانی پستان که دارای گیرنده های استروژن هستند سرطان ER مثبت نامیده می شوند.

PR-مثبت

سلول های سرطانی پستان با گیرنده های پروژسترون، سرطان های PR مثبت نامیده می شوند.

گیرنده هورمون مثبت

اگر سلول سرطانی یک یا هر دوی گیرنده های بالا را داشته باشد، اصطلاح گیرنده هورمون مثبت یا HR+ درباره ی این نوع سرطان پستان استفاده خواهد شد.

گیرنده هورمون منفی

اگر سلول های سرطانی هیچ یک از این گیرنده ها را نداشته باشند، به آن گیرنده هورمون منفی یا HR- می گویند.

جلوگیری از اتصال استروژن و پروژسترون به این گیرنده ها می تواند به جلوگیری از رشد و پخش سرطان کمک کند.

چرا دانستن وضعیت گیرنده های هورمونی مهم است؟

مشخص شدن وضعیت هورمونی گیرنده ها به پزشک شما برای انتخاب نوع درمان کمک خواهد کرد. اگر تومور شما یک یا هر دوی این گیرنده ها را داشته باشد، داروهای هورمون درمانی برای پایین آوردن سطح استروژن یا جلوگیری از فعالیت این هورمون بر روی سلول های سرطانی پستان، استفاده خواهند شد. این نوع درمان برای سرطان پستان از نوع گیرنده هورمون مثبت کمک کننده است اما بر روی تومور های گیرنده هورمون منفی (ER- و PR-) موثر نیست.

بیشتر بخوانید
آزمایش ژنتیک برای سرطان پستان

تمام سرطان های تهاجمی پستان باید برای هر دو نوع این گیرنده های هورمونی، چه از طریق نمونه بیوپسی و چه بعد از برداشتن تومور، تحت بررسی قرار بگیرند. تقریبا از هر سه سرطان پستان، 2 تای آن حداقل یکی از این گیرنده ها را دارند. احتمال رخداد این اتفاق در زنان سن بالا بیشتر از زنان جوان است. DCIS ( کارسینومای غیر مهاجم پستان ) نیز باید برای این گیرنده ها بررسی شود.

ویدیو صحبت های خانم دکتر فتانه ضیائی درباره گیرنده های تومور در سرطان پستان 

معنی نتایج تست هورمون چه می تواند باشد؟

غالبا تستی به نام ایمونوهیستوشیمی (ICH) انجام می شود تا مشخص شود که آیا تومور این گیرنده های استروژن و پروژسترون را دارد یا خیر. نتیجه ی این تست تیم درمانی شما را برای انتخاب بهترین نوع درمان راهنمایی خواهد کرد.

نتایج تست وضعیت گیرنده های هورمونی را مشخص می کند؛ وقتی حداقل 1% سلول های تست شده، استروژن یا پروژسترون و یا هر دوی آن ها را داشته باشند، تومور شما گیرنده هورمون مثبت است. در غیر این صورت تومور، گیرنده هورمون منفی است.

گیرنده هورمون مثبت

در این حالت، سلول های سرطانی پستان، یا گیرنده ی استروژن را دارند، یا پروژسترون،یا هر دو. این نوع از سرطان پستان، می تواند با داروهای هورمون تراپی که سطح استروژن را پایین می آورند یا گیرنده های استروژن را بلاک می کنند، تحت درمان قرار بگیرد. سرطان های گیرنده مثبت سرعت رشد کمتری نسبت به گیرنده منفی ها دارند. زنانی که دچار این نوع از سرطان هستند در مدت زمان کوتاه تری به نتایج مطلوب می رسند. اما این نوع سرطان می تواند سال ها پس از دریافت درمان، دوباره برگردد.

گیرنده هورمون منفی

تومور های پستان هیچ کدام از گیرنده های استروژن و پروژسترون را ندارند.هورمون درمانی در این نوع سرطان کمک کننده نخواهد بود و تومور با سرعت بیشتری نسبت به گیرنده مثبت رشد می کند و در صورت بازگشت، در چندسال اول بعد از درمان باز خواهد گشت.

سرطان های گیرنده منفی در زنانی که هنوز یائسگی را پشت سر نگذاشته اند بیشتر دیده می شوند.

سه گانه منفی

این نوع سرطان پستان، سرطانی است که در آن سلول های سرطانی گیرنده های استروژن و پروژسترون ندارند و همچنین مقدار کمی از پروتئین HER2 را تولید می کنند. این نوع سرطان ها در زنان زیر 40 سال که آفریقایی-آمریکایی هستند یا در ژن BRCA 1 دچار جهش شده اند، بیشتر اتفاق می افتد. این نوع سرطان زودتر رشد می کند و پخش می شود و از داروی هورمون درمانی نمی توان برای این نوع سرطان استفاده کرد چرا که سلول های سرطانی گیرنده های هورمونی ندارند.

بیشتر بخوانید
سرطان التهابی پستان

همچنین به دلیل کمبود HER2، داروی هایی که روی HER2 عمل می کنند، کمک کننده نیستند. شیمی تراپی همچنان می تواند مفید باشد.

سه گانه مثبت

این نوع سرطان ها HR+,PR+ و HER2+ هستند. در این نوع، هم از هورمون تراپی هم از داروی موثر بر HER2 می توان استفاده کرد.

سخن آخر؛

دانستن نوع گیرنده های هورمونی در انتخاب بهترین روش درمانی شما بسیار موثر خواهد بود. توصیه ی ما این است که تمام مراحل آزمایشی و درمانی خود را تحت نظر پزشک پیگیری نمایید. با امید و پیگیری احتمال درمان بیماری شما افزایش خواهد یافت پس از توصیه های پزشک خود غافل نشودید.

دکتر فتانه ضیائی، فلوشيپ جراحى پستان از دانشگاه شهيد بهشتى، دوره تكميلى جراحى پستان از پاريس

 

drziaei

مطالب مرتبط

پاسخ

دو × سه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button