سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

دکتر فتانه ضیائی / تشخیص سرطان پستان / بهترین زمان انجام ماموگرافی چه زمانی است؟

بهترین زمان انجام ماموگرافی چه زمانی است؟

بهترین زمان انجام ماموگرافی
آنچه می خوانید...

متاسفانه آمار ابتلا به سرطان سینه در بین زنان ایرانی، روز به روز در حال افزایش است. در این وضعیت، ماموگرافی کمک می کند تا با تشخیص به موقع در هنگامی که توده ها کوچک و قابل درمان اند، بتوان از پیشرفت و وخیم شدن آن ها جلوگیری کرد. شاید برای شما هم این سوال وجود داشته باشد که بهترین زمان انجام ماموگرافی در چه سنی است؟ آیا دختران نوجوان و جوان نیز باید ماموگرافی انجام دهند؟ 

در این مقاله بهترین زمان انجام ماموگرافی و سایر جزییات مربوط به آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

بهترین سن انجام ماموگرافی چه سنی است؟

براساس تحقیقات و مشاهدات انجام شده در مراکز علمی و پزشکی، بهترین زمان انجام ماموگرافی، حدود 40 سالگی است. در این بازه ی سنی، خطر ابتلا به سرطان سینه به شکل چشمگیری افزایش می یابد. در حقیقت، از هر 6 زن 40 ساله، یک نفر مبتلا به سرطان سینه است. زنان زیادی هستند که سالهای زندگی خود را از حدود 40 تا 50 سالگی، صرف درمان و حل کردن چالش های ناشی از سرطان سینه کرده اند. دقیقا به همین دلیل است که تمام پزشکان و متخصصین بر اهمیت و ضرورت ماموگرافی در 40 سالگی و حتی پیش از آن تاکید می کنند.

بهترین زمان انجام ماموگرافی پستان در زنان

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

ماموگرافی تست غربالگری سرطان سینه است که به صورت  تصویر برداری از سینه با اشعه ایکس انجام میشود. همراه با معاینات بالینی منظم و خودآزمایی های ماهیانه پستان، ماموگرافی یک مورد کلیدی و کارآمد در تشخیص زودهنگام سرطان پستان است. بدیهی است که تشخیص زود هنگام سرطان، شانس درمان آن را بسیار افزایش می دهد. با این وجود شاید خیلی ها ترجیح دهند درباره ی آن اقدامی نکنند. 

اشعه ایکس مورد استفاده در ماموگرافی بسیار ضعیف است و در نتیجه خطر بسیار کمتری دارد. گاهی اوقات برای دست یابی به یک نتیجه قطهی، لازم است علاوه بر ماموگرافی، تست های تکمیلی دیگری نیز انجام شود. اما بخاطر داشته باشید، نیاز به آزمایش های بیشتر به معنای بالاتر بودن احتمال ابتلا به سرطان در بیمار نیست. 

انواع ماموگرافی

ماموگرافی به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود:

  • ماموگرافی غربالگری
  • ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی غربالگری نوعی از ماموگرافی است که برای خانم های بالای 40 سال ضرورت دارد. خصوصا برای کسانی که سابقه ی سرطان پستان در مادر یا خواهر آنها وجود دارد. بهترین توصیه به این افراد این است که در حدود سن 40 سالگی اقدام به انجام ماموگرافی کرده و حد اقل هر دو سال یکبار آن را تکرار کنند.

ماموگرافی تشخیصی برای بیمارانی انجام می شود که مشکوک به سرطان پستان هستند و محدودیت سنی ندارد.

فواید ماموگرافی

مهم ترین فایده ی ماموگرافی، تشخیص زودهنگام سرطان پستان است که شانس درمان آن را بسیار افزایش می دهد. 

ماموگرافی نسبت به سایر تست هایی که در آنها از اشعه ایکس استفاده می شود کم خطر تر است. زیرا مقدار و دوز اشعه ایکس در آن بسیار ضعیف و محدود است.

ماموگرافی یک روش درمانی برای سرطان پستان نیست. اما به دلیل اینکه دقت بالایی در تشخیص سرطان دارد، زندگی افراد زیادی را حفظ خواهد کرد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر فتانه ضیائی

فلوشيپ جراحى پستان از دانشگاه شهيد بهشتى جراحی پلاستیک سینه و شکم از فرانسه تشخیص و درمان زودرس سرطان سینه با حفظ سینه انجام جراحی های سرطان پستان و بازسازی سرطان و ماموپلاستی و پروتز سینه استفاده از دستگاه هایی برای کاهش دستکاری های زیر بغل و همچنین ورم دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *