سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

تغییرات نوک سینه در سرطان

تغییرات نوک سینه در سرطان و انواع آن

تغییرات نوک سینه در سرطان می‌تواند نشانه مهمی از سرطان سینه باشد و هر گونه تغییر جدید باید فورا توسط پزشک ارزیابی شود. بسیاری از این علائم می‌توانند علت زمینه‌ای غیرسرطانی نیز داشته باشند، اما افرادی که این علائم را دارند باید با پزشک مشورت کنند؛ زیرا ممکن است آزمایش‌هایی برای بررسی اینکه آیا دلیل این تغییرات به دلیل سرطان است یا خیر، لازم باشد. در ادامه این مقاله به بررسی تغییرات نوک پستان در سرطان می‌پردازیم؛ بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علت تغییرات نوک سینه در سرطان چیست؟

تغییرات نوک پستان در سرطان

تغییرات در بافت پستان و ظاهر آن می‌تواند باعث نگرانی افراد شود. در حالی که اکثر تغییرات طبیعی و بی ضرر هستند، برخی دیگر ممکن است جدی باشند و نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند. گاهی اوقات این تغییرات به علت سرطان است که باید حتما پیگیری شود.

تغییرات نوک سینه در سرطان می‌تواند به علت رشد ناهنجار سلول‌ها در این بیماری باشد. این تغییرات ممکن است تغییر در شکل، افزایش حجم، خروج مایع و … باشد. به طور کلی تومورهای سرطانی می‌توانند به تغییرات در نوک سینه منجر شوند و  یا تورم و تغییر در شکل و ساختار را در این ناحیه ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: درمان سرطان پستان

انواع تغییرات نوک سینه در سرطان

سرطان سینه می‌تواند باعث تغییرات مختلفی در نوک پستان شود. در اینجا برخی از انواع تغییرات نوک پستان که می تواند در اثر سرطان سینه ایجاد شود، آورده شده است:

  • انقباض یا فرورفتگی نوک پستان

تغییرات نوک سینه در سرطان در این مورد زمانی است که نوک پستان به سمت داخل کشیده می‌شود یا بر اثر تحریک بیرون نمی‌آید. اگر این امر جدید باشد، فقط در یک پستان رخ دهد یا مداوم باشد، می‌تواند نشانه‌ای نگران‌کننده برای سرطان سینه باشد.

بیشتر بخوانید: درمان فرورفتگی نوک سینه

  • تغییرات پوستی نوک پستان

گاهی اگر پوست نوک پستان قرمز یا پوسته پوسته شود، می‌تواند نوعی سرطان سینه به نام بیماری پاژه باشد. بیماری پاژه نوک پستان شکل بسیار نادری از سرطان سینه است که تقریباً در 1 تا 2 درصد از سرطان‌های جدید سینه تشخیص داده شده است. براب دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه تشخیص این بیماری مقاله تشخیص سرطان پستان را مطالعه کنید.

  • ترشحات از نوک پستان

ترشحات ناشی از سرطان سینه می‌تواند شفاف و یا خونی باشد و تقریباً نیمی از بیمارانی که به دلیل ترشح از نوک پستان مراجعه می کنند، توده سینه نیز دارند، اما به طور کلی ترشح از نوک پستان شایع است و در 70 درصد از زنان  هنگام ماساژ سینه یا استفاده از وسایلی مانند پمپ سینه رخ می دهد. ترشح  حتی در زنان غیر شیرده نیز با تحریک نوک پستان (ترشح فیزیولوژیک) اتفاق می‌افتد.

  • نوک پستان برعکس است یا تغییر جهت می‌دهد

این وضعیتی است که گاهی اوقات به عنوان وارونگی نوک پستان شناخته می شود و می تواند یکی از علائم سرطان باشد.

داشتن برخی از این علائم یا تغییرات پستان لزوماً به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان سینه است و بسیاری از عوامل دیگر در تشخیص نقش دارند، نه فقط علائم ظاهری. با این حال، اگر کسی در مورد هر گونه تغییر جدید در سینه خود نگرانی دارد، باید از پزشک خود بخواهد که علائم را بررسی کند و تعیین کند که آیا نیاز به ارزیابی بیشتر وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: تغییرات سینه در بارداری

انواع تغییرات نوک سینه در سرطان

در صورت مشاهده تغییرات نوک پستان در سرطان به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در نوک پستان، مهم است که فوراً با پزشک مشورت کنید. پزشک متخصص در سلامت پستان، مانند جراح سینه یا متخصص زنان، می‌تواند به ارزیابی هرگونه تغییر جدید در نوک پستان کمک کند. در برخی موارد، ارجاع به  انکولوژیست ممکن است برای آزمایش یا درمان بیشتر ضروری باشد.

سخن آخر

تغییرات نوک سینه در سرطان به تغییراتی اشاره دارد که در این ناحیه با علائمی مانند تورم، درد و … رخ می‌دهد. داشتن این علائم می‌تواند نشان دهنده وجوود سرطان باشد. از این رو، تشخیص زودرس این تغییرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا در صورت وجود مشکلات، اقدامات لازم انجام شود؛ در نتیجه برای حفظ سلامتی و پیشگیری از مشکلات جدی‌تر، اگر نشانه‌هایی نگران کننده مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول تغییرات نوک سینه در سرطان

تغییرات نوک سینه در سرطان چیست و چگونه ایجاد می‌شوند؟

تغییرات نوک پستان در سرطان می‌تواند به صورت تغییر در شکل، ساختار یا اندازه این ناحیه رخ دهد و به عنوان نشانه‌ای برای تشخیص اولیه سرطان در نظر گرفته شوند.

تکنیک‌های تصویربرداری در تشخیص تغییرات نوک سینه در سرطان چیست؟

تکنیک‌های تصویربرداری که برای بررسی تغییرات نوک سینه در سرطان استفاده می‌شوند، می‌توانند شامل ماموگرافی و یا سونوگرافی شوند.

آیا تغییرات نوک سینه همیشه نشانه‌ای از وجود سرطان است؟

خیر. این تغییرات ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. گاهی اوقات علت این تغییرات بارداری یا دوره‌های قاعدگی است. تغذیه مناسب و یا حتی التهابات ناشی از عفونت‌ها نیز می‌توانند دلیلی بر این تغییرات شوند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *