سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

دکتر پروتز سینه

پروتز-سینه-بعد-سرطان
آنچه می خوانید...

پروتز سینه

به علل گوناگونی مانند سرطان پستان و یا عدم رضایت از فرم سینه خود، ممکن است تصمیم به گذاشتن پروتز سینه داشته باشید. اما درباره پروتز سینه و علت گذاشتن آن چه می دانید؟ آیا در همه  جای دنیا پروتز سینه به یک صورت گذاشته می شود؟  پروتز سینه بعد از سرطان چگونه است؟ بهترین جراح پروتز سینه کیست؟ و... ،پروتز سینه با هدف تغیر در اندازه، شکل، تقارن و حجم سینه انجام می شود که قبل از انجام آن، نکاتی را بدانیم، ادامه مطلب را با ماهمراه باشید.

بهترین-دکتر-پروتز-سینه-در-غرب-تهران

پروتز سینه به چه منظوری انجام می شود؟

پروتز سینه به منظور بهبود و اصلاح فرم سینه، افزایش و بزرگ کردن حجم سینه و در مواردی نیز بعد از درمان سرطان پستان، برای بازسازی پستان به کار می رود.

نحوه گذاشتن پروتز سینه

پروتزهای سینه اغلب به شکل گرد و یا آناتومیک هستند که با سرم سیلیکون پر می شوند و خطری برای ابتلا فرد به سرطان پستان وجود ندارد.

محدودیت سنی در گذاشتن پروتز سینه

به طور کلی گذاشتن پروتزسینه محدودیت سنی ندارد اما معمولا از سنین 21 سالگی به بعد برای گذاشتن پروتز سینه اقدام می کنند زیرا قبل از این سن، سینه دچار تغییرات سایزی می شود.

اهمیت مشاوره قبل از پروتز پستان

همانطور که در بالا گفته شد ممکن است انتخاب پروتز نامناسب و نامتناسب با فرم بدن، آسیب هایی به بدن وارد کرده و یا به مرور حالت اولیه خود را از دست بدهد، بنابراین بیمار قبل از عمل پروتز پستان توسط جراح پستان، مشاوره دقیق شود و آناتومی بدن، نسج پستانی، میزان افتاده بودن سینه، کیفیت پوست، شرایط سلامتی بیمار و به طور کی وضعیت کامل بیمار بررسی می شود تا در صورت تایید نهایی پزشک، پروتز سینه به میزان مناسب برای بیمار کار گذاشته شود.

حتما بخوانید: درباره مراقبت های بعد پروتز سینه چه می دانید؟

محل قرار گیری پروتز سینه درافراد مختلف

محلی که پروتز سینه قرار می گیرد بستگی به حجم پستان دارد و می تواند در جلوی عضله و یا پشت عضله سینه قرار گیرد.

در ورزشکاران و افرادی که حجم سینه مناسبی دارند و ضخامت کافی دارد، اغلب پروتز در روی عضله قرار می گیرد اما افرادی که حجم سینه آن ها بسیار کم است و ورزشکار نیستند، پروتز پشت عضله قرار می گیرد.

مطالب مفید:

مراقبت های بعد از عمل سرطان پستان

آیا سرطان پستان درمان می شود؟

انواع برش برای گذاشتن پروتز پستان

  • برش حاله نوک سینه
  • برشی رایج که در زیر سینه ایجاد می شود.
  • برش در ناحیه ی زیر بغل ایجاد می شود.( دراین حالت نمی توان پروتز را تعویض کرد.)

پروتز پستان خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد؟

بسیاری از بیماران گمان می کنند، زمانی که پروتز پستان انجام دهند، احتمال ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد، در حالی که پروتز پستان ارتباطی به افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان ندارد.

حتی افرادی که در خانواده خود فرد مبتلا به سرطان پستان دارند، می توانند پروتز پستان را انجام دهند.

پروتز پستان به مرور خراب می شود؟

به طور کلی پروتز های پستانی در برابر تغییرات فشار هوا و ضربه مقاوم هستند وهمانطور که گفته شد، در صورتی که پروتز پستان توسط متخصص پستان و با مشاوره قبلی وبررسی دقیق انجام گیرد و همینطور نسل جدید آن ها، دچار خرابی و افتادگی نخواهد شد.

پروتز پستان چه عوارضی دارد؟

عوارضی که در زیر نام برده می شود بسیار نادر است و در صورت مشاهده آن ها باید سریعا به جراح پستان مراجعه شده و در صورت لزوم پروتز خارج شود:

  • ممکن است عفونت روی پروتز ایجاد شود.
  • بدن حساسیت نسبت به پروتز نشان داده و منجربه بد فرم نشان دادن پروتز در سینه شود.

پروتز سینه  وشیر دهی

بسیاری از افراد سوال دارند که آیا با وجود پروتز سینه می توانند به فرزند خود شیر بدهند؟

 پروتز سینه مانعی برای شیردهی ایجاد نمی کند.

پارگی پروتز چه زمانی اتفاق می افتد؟

در موارد نادر و تحت شرایطی خاص، ممکن است کپسول پروتز براثر فشار زیاد  و ضربات شدید دچار پارگی شود که در این مواقع باید پروتز سریعا تعویض شود.

پروتز سینه باعث ایجاد بیماری می شود؟

تا حال حاضر افرادی که پروتز سینه گذاشته اند دچار هیچگونه بیماری نشده اند و تنها در موارد نادر فرد دچار حساسیت هایی شده است.

فاکتورهای انتخاب سایز پروتز سینه

درخواست بیماربسیارمهم است و آنچه بعد از عمل پروتز سینه از سایز سینه خود انتظار دارد.

بررسی مجموعه ای موارد علمی توسط جراح پستان باید بررسی شود از جمله: آناتومی و فیزیک بدن، میزان نسج و شکل قفسه سینه که با توجه به این موارد پزشک می تواند بهترین انتخاب را برای بیمار داشته باشد.

لیفت و پروتز سینه به صورت همزمان

اگر اندازه جناق سینه قسمت فوقانی تا نوک سینه بیش از 22 سانتی متر باشد، به لیفت سینه همزمان با پروتز سینه احتیاج است و بر اساس میزان افتادگی سینه، برش سینه و میزان پروتز متفاوت است.

پروتز-سینه-بعد-سرطان

گذاشتن پروتز سینه به علت سرطان

مواقعی بیمار به موقع به مرکز درمانی سرطان مراجعه می کند و یا سایز تومور بیمار کوچک است، بنابراین پزشک حجم زیادی از پستان بیمار را برنداشته و تغیر زیادی در پستان بیمار ایجاد نمی شود. در این مواقع اغلب بیمار نیازی به گذاشتن پروتز سینه ندارد.

اما گاهی اوقات نیز به علل مختلف از جمله : بزرگ بودن سایز پستان، وجود داشتن چندین کانون سرطانی در پستان بیمار به صورت پراکنده ، برداشتن سینه به صورت پیشگیرانه و..پزشک نمی تواند پستان بیمار را حفظ کند، در نتیجه بیمار پس از درمان نیاز به بازسازی پستان و یا پروتز سینه پیدا می کند.

نحوه صحیح گذاشتن پروتز سینه پس از سرطان

اگر برای بیمار همان ابتدا پروتز بگذارند، ممکن است در آینده احتیاج به رادیوتراپی داشته باشد و یا خونگیری پوست خوب نباشد، در این شرایط احتمال از بین رفتن پروتز وجود دارد، بنابراین  پس از سرطان به اندازه بافتی که از سینه برداشته شده است و به اندازه ای که پوست بیمار گنجایش دارد، با فضاپرکنی به نام تیشواکسپندر فضای مورد نظر زیر پوست را پر می کنند، ، پس از آن که دو هفته گذشت و جواب پاتولوژی بیمار آمد و اطمینان پزشک از آن که بیمار نیاز به رادیوتراپی یا پرتودرمانی ندارد، فضا پرکن برداشته شده  و پروتز مناسب و به اندازه و حجم مناسب گذاشته خواهد شد.

اما در ایران، از روی تجربه سایزی برای پروتز بیمار انتخاب شده و پروتز برای بیمار گذاشته می شود.

♦ مطالب مفید:

سرطان پستان در بارداری

مامو پلاستی

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عمل سرطان پستان بهتر است که به بهترین جراح پستان مراجعه نمایید. برای ارتباط با دکتر فتانه ضیائی با شماره 09382289506 تماس بگیرید و یا صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

بازسازی پستان با بافت چربی و پروتز

برخی مواقع بازسازی پستان با انتقال چربی و پوست انجام می شود که اگر این حجم از بافت به اندازه ی کافی نباشد، زیر بافت می توان از پروتز نیز استفاده کرد.

آیا برای بیماری که بافت چربی خوبی ندارد می توان پروتز گذاشت؟

پزشک باید برای بیماری که بافت چربی خوبی ندارد، پوست را آماده پذیرش فضاپرکن و پروتز کند، بدین ترتیب چندین مرحله تزریق چربی انجام شده و فضاپرکن گذاشته می شود و به داخلش سرم تزریق شده و زمانی که حجم مناسبی پیدا کرد، فضاپرکن خارج شده و پروتز جایگزین می شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر فتانه ضیائی

فلوشيپ جراحى پستان از دانشگاه شهيد بهشتى جراحی پلاستیک سینه و شکم از فرانسه تشخیص و درمان زودرس سرطان سینه با حفظ سینه انجام جراحی های سرطان پستان و بازسازی سرطان و ماموپلاستی و پروتز سینه استفاده از دستگاه هایی برای کاهش دستکاری های زیر بغل و همچنین ورم دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =