سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

ماموپلاستی کاهشی جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی چیست؟

جراحی کوچک کردن سینه که به نام ماموپلاستی کاهنده یا کاهشی نیز شناخته می شود، روشی برای جدا کردن و از بین بردن چربی، بافت و پوست اضافه پستان است. بانوانی که به دلیل بزرگ، سنگین و آویزان بودن سینه های خود دچار احساس ناراحتی و فشار به مهره های گردن و کمر هستند، می توانند به کمک جراحی ماموپلاستی کاهشی، سینه های خود را به سایز و اندازه ی استاندارد رسانده و همچنین سینه های زیبا و متناسب تری داشته باشند.

جراحی ماموپلاستی، می تواند کیفیت زندگی و سلامتی بانوان را ارتقا دهد. زیرا معمولا کسانی که سینه های بزرگی دارند، در انجام بعضی از فعالیت ها مثل ورزش های مختلف، نشستن و حتی راه رفتن دچار مشکل می شوند. در ادامه این مقاله با ماهیت و نحوه انجام و مزایای جراحی ماموپلاستی کاهشی بیشتر آشنا خواهید شد.

جراحی ماموپلاستی کاهشی جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه(ماموپلاستی کاهشی) برای چه مشکلاتی انجام می شود؟

جراحی ماموپلاستی کاهشی یا کاهنده برای افرادی که به دلیل داشتن سینه های بزرگ، دچار مشکلات زیر شده اند انجام می شود: 

 • درد مزمن کمر، گردن و شانه
 • فشار به شانه و باقی ماندن جای بند سوتین روی شانه ها
 • بثورات مزمن یا تحریک پوست زیر سینه ها
 • درد عصب
 • عدم امکان شرکت در برخی فعالیت ها
 • تصویر ذهنی نامطلوب از خود به دلیل داشتن سینه های بزرگ
 • داشتن چالش و مشکلات زیاد در پوشیدن سوتین و لباس های دلخواه

جراحی ماموپلاستی کاهشی به طور موثر اندازه، وزن، فرم و شکل سینه را تغییر می دهد. این جراحی می تواند بسیاری از مشکلات از جمله تحریکات پوستی، درد گردن و کمر، مشکلات وضعیت بدن و غیره را که به دلیل سنگینی سینه ها ایجاد شده، برطرف نماید. ماموپلاستی راه موثر و نتیجه بخشی برای تغییر ظاهر و حتی روحیه افراد است. زیرا نامتناسب بودن و افتادگی سینه ها از زیبایی و جذابیت ظاهری کم میکند و همین امر موجب نارضایتی بانوان نسبت به اندام خود می شود. 

نحوه انجام جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهشی)

دو الگوی برش متفاوت وجود دارد که معمولاً در ماموپلاستی کاهشی استفاده می شود:

برای بسیاری از روش‌های کوچک کردن و لیفت سینه، از الگوی برش عمودی استفاده می شود. این الگوی برش شامل یک دایره در اطراف هاله سینه و یک خط عمودی و مستقیم در زیر آن است. بیمارانی که نیاز به مقدار کم یا متوسطی از برداشت بافت سینه دارند، ممکن است کاندیدهای خوبی برای این روش برش ماموپلاستی باشند.

برای سایر بیماران با سینه‌های بزرگ‌تر یا برای کسانی که ممکن است نیاز به برداشتن بافت بیشتری داشته باشند، ممکن است از برش Wise استفاده کنیم. در هر سینه، اسکار وایز شبیه یک T برعکس و یا لنگر وارونه است، با یک خط عمودی که از هاله سینه به پایین امتداد می‌یابد و یک خط افقی زیر هر سینه قرار می‌گیرد. پس از ایجاد برش، جراح بافت اضافی زیر پوست را برمی دارد و رگ های خونی و اعصاب بیمار را از آسیب دیدگی حفظ میکند.

لازم به یادآوری است که جزییات پروسه جراحی ماموپلاستی در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود.

جای زخم ها بعد از کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهشی)

از آنجایی که جراحی ماموپلاستی کاهشی شامل بریدن و برداشتن پوست اضافی است، نگرانی بابت باقی ماندن جای زخم ها از دغدغه های رایج بیماران است.

اسکار های ناشی از برش های جراحی ماموپلاستی کاهشی، احتمالاً تا چند ماه قبل از محو شدن صورتی به نظر می‌رسند. ممکن است جای زخم ها هرگز به طور کامل ناپدید نشوند، به همین دلیل معمولا پزشکان جراح، این برش ها را در قسمتی ایجاد می کنند که کمتر در معرض دید باشد؛ یعنی در نیمه پایینی پستان. این قسمت، ناحیه ای است که معمولاً با بیشتر انواع مایو، نیم تنه، کراپ و سوتین ها، قابل پوشیده و پنهان شدن، است.

اگر در مورد باقی ماندن جای زخم نگران هستید، حتماً در این باره با جراح خود صحبت کنید. در اینصورت جراح تکنیک مناسب تری را برای شما در نظر خواهد گرفت و توضیحات لازم را نیز به شما خواهد داد. بدون شک توضیحات پزشک در کاهش نگرانی و بالا رفتن آگاهی تان درباره ماموپلاستی کاهشی، بسیار مفید خواهد بود.

عوارض جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهشی)

جراحی کوچک کردن سینه گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلاتی شود، از جمله:

 • جای زخم ضخیم و آشکار
 • سینه ها یا نوک سینه ها به شکل ناهموار
 • مشکلات ترمیم زخم
 • از دست دادن حس نوک پستان
 • ناتوانی دائمی در شیر دادن
 • سینه های قرمز یا توده ای در صورت از بین رفتن چربی (نکروز چربی)
 • پوست اضافی در اطراف جای زخم باقی مانده است که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد
 • خونریزی داخل بافت پستان (هماتوم) – این معمولاً در 24 ساعت اول پس از عمل اتفاق می افتد

علاوه بر این، موارد زیر از عوارض طبیعی و کوتاه مدت ماموپلاستی کاهشی است:

 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • یک واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی
 • یک لخته خون در وریدهای عمیق تشکیل می شود

جراح متخصص پستان، قبل از عمل درباره ی این احتمالات برای شما توضیح خواهد داد و دستورالعمل های مراقبتی لازم را نیز به شما توصیه خواهد کرد. وقتی عمل ماموپلاستی کاهشی و هر عمل جراحی دیگر به دست یک جراح توانمند با دانش و تجربه کافی، انجام می شود، احتمال بروز عوارض و خطرات جانبی به کمترین حد ممکن می رسد و تقریبا جراحی بیماران بدون عوارض انجام می شود. بعضی از عوارض مثل مقداری درد و سوزش بعد از ماموپلاستی کاهشی، طبیعی است و با مصرف مسکن یا استفاده از پماد و محلول های مخصوص، کنترل و برطرف می شود. 

در صورتی که پزشک برایتان آنتی بیوتیک تجویز کرده است، حتما طبق دستور آن ها را مصرف کنید تا زخم های شما دچار عفونت نشود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *