سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی، عملی است که برای تغییر اندازه پستان ها انجام می شود. جراحی ماموپلاستی ممکن است فقط چند ساعت طول بکشد، اما دستیابی به نتیجه مورد نظر و بهبودی کامل در کمترین زمان ممکن، نیاز به توجه و رعایت مراقبت های بعد از ماموپلاستی دارد. شما در دوران نقاهت بعد از ماموپلاستی، نقش بسیار مهمی در بهبودی هرچه سریعتر و آشکار شدن بهترین نتیجه دارید. به همین منظور باید قدم به قدم طبق دستورات جراح خود پیش بروید تا بتوانید عوارض بعد از جراحی و ریسک های احتمالی را به خوبی کنترل کنید. در این مقاله جزییات مربوط به دوران نقاهت و مراقبت های بعد از ماموپلاستی را توضیح داده ایم. امیدواریم که رعایت آنها به بهبودی هرچه سریعتر شما کمک کند…

جراحی ماموپلاستی در یک نگاه

جراحی ماموپلاستی، یک جراحی زیبایی است که با ایجاد تغییر در اندازه و سایز سینه ها، باعث زیبا و متناسب تر شدن آن ها می شود. ماموپلاستی به دو شکل ماموپلاستی کاهشی و ماموپلاستی افزایشی انجام می شود. همانطور که از نام هریک مشخص است، ماموپلاستی کاهشی برای کوچک کردن سینه ها و ماموپلاستی افزایشی برای حجم دهی و بزرگ شدن سینه ها انجام می شوند. البته ناگفته نماند، اگرچه موضوع محوری ماموپلاستی زیبایی است، اما بسیاری از افرادی که دارای سینه های بسیار بزرگ و سنگین هستند، برای حفظ سلامت جسمانی خود نیز به ماموپلاستی نیاز دارند. زیرا سنگین و افتاده بودن پستان ها، فشار زیادی را به ناحیه گردن، کتف ها و ستون فقرات وارد می کند. همه کسانی که به هر دلیلی دارای سینه های بسیار بزرگ و افتاده هستند، از مشکلاتی مثل درد گردن، ستون مهره و حتی دشواری تنفس هنگام انجام فعالیت های مختلف شکایت دارند. بنابراین ماموپلاستی می تواند هم با هدفی زیبایی و هم با هدف بهبود وضعیت قرارگیری و تحرکات بدنی انجام شود.

دوران نقاهت بعد از ماموپلاستی چقدر طول می کشد؟

ماموپلاستی یک روش نسبتا ایمن و استاندارد برای تغییر اندازه پستان ها است.  با این حال، مانند سایر جراحی‌ها، برای بهبودی کامل به زمان نیاز دارد. بیشتر زنان مشتاق بهبودی سریع تر هستند تا بتوانند به کار و زندگی روزمره بازگردند.

با دانستن اینکه پس از عمل چه انتظاراتی دارید، می توانید به شکلی موثر و مناسب، دوران نقاهت و بهبودی را سپری کنید. بیایید دوره نقاهت، زخم‌ها و کبودی‌های پس از عمل را مرور کنیم، و در نهایت، به مواردی بپردازیم که می تواند برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، موثر و کارآمد باشند…

جراحی ماموپلاستی تقریباً بین سه تا پنج ساعت طول می کشد. اکثر بیماران در همان روز جراحی به خانه باز می گردند.

اما اینکه دوران نقاهت شما چند روز یا چند هفته و یا حتی چندماه بعد از آن طول بکشد، بستگی به نحوه پاسخ دهی بدن، توجه و مراقبت های شخص شما دارد.

پس از ماموپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

در چند روز پس از جراحی، احساس درد و ناراحتی طبیعی است. سینه ها و نواحی اطراف سینه شما ممکن است کبود شده و متورم شوند. این اتفاق به این دلیل است که بافت ها و ماهیچه های سینه کشیده شده اند.

بیشتر زنان در چند روز اول پس از عمل بیشترین درد را تجربه می کنند. در صورت لزوم، پزشک می تواند برای تسکین درد، داروهای مسکن تجویز کند.

علاوه بر این، به عنوان بخشی از روند بهبودی، ممکن است لوله‌ های تخلیه بر روی سینه‌ های شما قرار داده شود تا به کاهش تورم و همچنین تجمع مایعات بدن در زیر پوست، کمک کند. این لوله ها که به آن ها “درن” گفته می شود، اغلب ظرف چند روز پس از جراحی برداشته می شوند.

متخصصان معمولا به زنان توصیه می‌کنند که پس از کوچک کردن از سوتین های طبی و مخصوص بعد از جراحی استفاده کنند. در نهایت، پرهیز از هرگونه فعالیت شدید و غیرضروری در این دوره بسیار مهم است.

آیا جای زخم ها بعد از عمل از بین می روند؟

بسیاری از زنان نگران زخم های ناشی از جراحی کوچک کردن سینه هستند. اگرچه ممکن است بدن شما پس از جراحی کوچک کردن سینه به طور کامل بهبود یابد، اما شاید در بعضی از افراد جای زخم ها برای مدت طولانی تری باقی بماند.

با این حال، جای زخم ها بعد از طی شدن دوران نقاهت، بسیار محو و کمرنگ خواهند شد. در این مورد، مهارت جراح شما، نقش تعیین کننده دارد. در ماه های اولیه پس از عمل، جای زخم ممکن است برای مدتی، برجسته و قرمز باشد؛ که به تدریج به خطوط سفید و کم رنگ محو تبدیل می شوند.

جراحان حرفه ای و ماهر معمولا برش ها را در نواحی و قسمت هایی ایجاد میکنند که حتی در صورت باقی ماندن نشان مختصری از زخم ها، دیده نشوند. این به این معنی است که زنان همچنان میتوانند هرگونه مایو و لباسی را به تن کنند، بدون اینکه نگران معلوم شدن جای زخم های ماموپلاستی باشند.

با این حال، اسکارهای بعد از جراحی بیشتر به نوع روش کوچک کردن سینه بستگی دارد. به عنوان مثال: این که برش ها عمودی یا افقی باشند، در این مورد اهمیت دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف جراحی، لازم است حتما با جراح متخصص پستان صحبت کنید.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی 

بسیاری از زنان زندگی بسیار شلوغ و پرمشغله ای دارند. به همین دلیل، طبیعی است که به دنبال راهکارهایی برای بهبودی زودتر  باشند. اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش زمان بهبودی آنها حساب کنید:

  • از مصرف دخانیات پرهیز کنید
  • آب و مایعات بمقدار زیاد بنوشید
  • از نوشیدن الکل اجتناب کنید
  • از انجام تحرک و فعالیت زیاد خصوصا در روزهای اول بعد از عمل، خودداری کنید و به بدن خود فرصت ترمیم دهید.
  • در هنگام خواب، در زاویه درست قرار بگیرید و از فشار آوردن به سینه های خود خودداری کنید.

اگر از توصیه های بالا پیروی کنید، احتمال بهبودی ایمن و سالم را افزایش خواهید داد.

جراحی ماموپلاستی در صورتی که توسط یک جراح متخصص با تجربه انجام شود، بدون شک رضایتمندی بالایی را در بیمار بوجود خواهد آورد. البته مراقبت های بعد از ماموپلاستی نیز در نتیجه نهایی تاثیر بسیار زیادی دارد.

اگر بعد از جراحی دچار خونریزی های شدید، عفونت، درد، حالت تهوع و یا هرگونه علائم آزار دهنده دیگر شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *