سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

سرطان پستان سه گانه منفی

سرطان پستان سه گانه منفی؛ همه چیز درباره آن

سرطان پستان سه گانه منفی (TNBC) حدود 10 تا 15 درصد از کل سرطان های سینه را تشکیل می دهد. اصطلاح سرطان سینه سه گانه منفی به این واقعیت اشاره دارد که سلول های سرطانی گیرنده های استروژن یا پروژسترون (ER یا PR) ندارند.

همچنین پروتئینی به نام HER2 یا بیش از حد تولید نمی کنند. (آزمایش سلول ها در هر 3 آزمایش “منفی” است.) این سرطان ها در زنان کمتر از 40 سال، سیاه پوست یا دارای جهش BRCA1 شایع تر است.

سرطان پستان سه گانه منفی به این دلیل ساده نامیده می شود که سلول های تومور آن هیچ یک از این سه گیرنده را ندارند. با ما همراه باشید تا درباره این نوع سرطان بیشتر صحبت کنیم.

علائم سرطان پستان سه گانه منفی

سرطان پستان، در بدن های مختلف رفتار های متفاوتی را نشان می دهد. در بعضی از زنان هنگام انجام تست های غربالگری وجود آن مشخص می شود و در برخی دیگر، قبل از تایید وجود سرطان با تست هایی مثل ماموگرافی، علائم آن کاملا قابل مشاهده است.

علائم سرطان سه گانه منفی

با این حال، سرطان سینه سه گانه منفی بیشتر در زنان جوان (کمتر از 40 سال) و قبل از رسیدن به سن غربالگری رخ می دهد. به همین دلیل برای خانم‌ها در هر سنی که هستند، بسیار مهم است که با آناتومی بدن و پستان های خود آشنا باشند تا بتوانند هر گونه تغییری مانند ایجاد توده‌های سفت را تشخیص دهند.

سایر علائم کمتر رایج سرطان پستان سه گانه منفی عبارتند از:

  • تورم 
  • گودی پوست
  • درد
  • فرورفتگی نوک پستان
  • ترشح
  • قرمزی 
  • تورم غدد لنفاوی زیر بازو

اگر هر یک از این علائم سرطان پستان را تجربه کردید و برای بیش از یک سیکل قاعدگی ماندگار شدند، بهتر است زمان را برای مراجعه به متخصص پستان و چکاپ از دست ندهید. ممکن است لازم باشد آزمایش های تصویربرداری یا بیوپسی انجام دهید تا پزشک از وضعیت سلامت شما اطمینان پیدا کند.

تشخیص سرطان پستان سه گانه منفی چگونه انجام می شود؟

تشخیص سرطان پستان سه گانه منفی، بر اساس هیچ علامت خاصی نیست، بلکه بر اساس ارزیابی سلول های بیوپسی است که از نظر گیرنده های استروژن، پروژسترون و HER2 برای تعیین زیرشاخه سرطان سینه فرد بررسی می شود. سلول هایی که فاقد این سه گیرنده هستند ممکن است به طور قطعی به عنوان سرطان پستان سه گانه منفی طبقه بندی شوند. 

بیشتر بخوانید: تشخیص سرطان پستان

تشخیص سرطان پستان سه گانه منفی

هنگامی که تشخیص سرطان سینه با استفاده از تست های تصویربرداری و بیوپسی انجام شد، سلول های سرطانی برای پروتئین هایی خاص، بررسی می شوند. اگر سلول‌ها گیرنده‌های استروژن یا پروژسترون (ER یا PR) نداشته باشند و همچنین پروتئین HER2 را بیش از حد تولید نکنند، سرطان به عنوان سرطان پستان سه‌گانه منفی در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان سرطان پستان

روش های درمان سرطان پستان سه گانه منفی

سرطان سینه سه گانه منفی گزینه های درمانی کمتری نسبت به سایر انواع سرطان تهاجمی پستان دارد. این امر به دلیل آن است که سلول‌های سرطانی گیرنده‌های استروژن یا پروژسترون یا پروتئین HER2 کافی برای انجام هورمون درمانی یا داروهای هدفمند HER2 ندارند.

از آنجایی که هورمون درمانی و داروهای ضد HER2 برای زنان مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی انتخاب هایی موثر نیستند، اغلب از شیمی درمانی استفاده می شود.

درمان سرطان پستان سه گانه منفی

اگر سرطان به نقاط دیگر بدن گسترش نیافته باشد، جراحی گزینه اول درمان است. شیمی درمانی ممکن است ابتدا برای کوچک کردن یک تومور بزرگ و سپس، بعد از جراحی و به منظور از بین بردن احتمال برگشت و عود سرطان انجام شود.

شیمی درمانی اغلب پس از جراحی توصیه می شود تا احتمال عود سرطان کاهش یابد. بسته به ویژگی‌های خاص تومور و نوع جراحی که انجام داده‌اید، پرتودرمانی نیز ممکن است یک گزینه باشد.

در مواردی که سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است (مرحله IV)، شیمی‌درمانی پلاتین، داروهای هدفمند مانند مهارکننده PARP یا ترکیب آنتی‌بادی-دارو، یا ایمونوتراپی با شیمی‌درمانی ممکن است در نظر گرفته شود.

سوالات متداول سرطان سه گانه منفی

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *