سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

سن ابتلا به سرطان سینه

سن ابتلا به سرطان سینه

سن سرطان سینه یکی از سوالاتی است که اکثر زنانی که از این بیماری واهمه دارند، در خصوص آن سوال می کنند. اگرچه شایع ترین محدوده سنی سرطان سینه، زنان بین 50 تا 70 سال است، اما خطر ابتلا به سرطان پستان در هر سنی مانند سایر سرطان ها وجود دارد. سن ابتلا به سرطان سینه که در سراسر جهان به عنوان بیماری زنان یائسه شناخته می شود، در 20 سال گذشته کاهش یافته و در زنان جوان نیز دیده می شود. در سال های اخیر میانگین سنی بیماران مبتلا به سرطان سینه به سمت افراد جوان تر تغییر کرده است. در کشورهای مختلف میزان ابتلا به سرطان سینه در میان زنان جوان افزایش یافته است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد سن سرطان سینه بدانید.

رایج ترین سن سرطان سینه

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در بین زنان در سراسر جهان است. در واقع این بیماری عامل شماره یک مرگ و میر در زنان است. در کشور ما این میزان در سال های اخیر رو به افزایش بوده است و تقریباً 20 درصد یعنی یک پنجم افراد مبتلا به سرطان زیر 40 سال هستند. از تمام موارد سرطان سینه نیمی از بیماران مبتلا به سرطان سینه در کشور ما زیر 50 سال سن دارند.

دلایل کاهش سن سرطان سینه

همان طور که گفته شد، سن سرطان سینه رو به کاهش است و این عارضه ممکن است در سن های پایین نیز مشاهده شود.

 • افزایش مصرف غذاهای صنعتی
 • استفاده از هورمون ها، داروها و فرآورده های مشابه غیر ضروری و کنترل نشده
 • زندگی کاری پر استرس زنان جوان
 • زایمان نکردن؛ زایمان در سنین بالا، شیر ندادن

علائم سرطان سینه را جدی بگیرید!

سن غربالگری سرطان سینه

سن شروع غربالگری با ماموگرافی برای سرطان سینه در زنان سالم بدون هیچ گونه شکایتی پس از سن 40 سالگی توسط سازمان بهداشت جهانی تعیین  گردیده است. با این حال، به ویژه زنان جوان با سابقه خانوادگی سرطان سینه باید از سنین نوجوانی هر سه سال یکبار معاینه پستان و در صورت لزوم سونوگرافی سینه انجام شود.

 عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه در سنین مختلف

موارد زیر تعیین کننده سن سرطان سینه هستند:

 • زن بودن
 • سنین بین 50 تا 70 سال و در دوره پس از یائسگی 
 • داشتن اقوام مبتلا به سرطان سینه در خانواده (از طرف مادر یا پدر. در واقع هر چه درجه خویشاوندی نزدیکتر باشد و تعداد اقوام مبتلا به سرطان سینه بیشتر باشد، خطر ابتلا به آن بیشتر می شود.)
 • قبلاً سرطان سینه داشته است
 • قاعدگی زودرس، یائسگی دیررس
 • زنانی که اصلا زایمان نداشته اند.
 • زنانی که بالای 30 سالگی زایمان می کنند.
 • زنانی که به نوزادانشان شیر نمی دهند.
 • انجام طولانی مدت هورمون درمانی
 • زندگی در محیط پر استرس زندگی شهری مدرن
 • چاقی ( افزایش وزن به خصوص بعد از یائسگی و مصرف غذاهای غنی از چربی های اشباع شده)
 • عدم فعالیت بدنی

سرطان سینه در سن پایین

سرطان سینه می تواند به دلیل تکثیر کنترل نشده سلول ها در بافت پستان رخ دهد. مشخص شده است که این تکثیر کنترل نشده به دلیل جهش در ساختار ژنتیکی سلول ها ایجاد می شود. برخی از عوامل بیولوژیکی و محیطی می توانند به این تغییر در سلول ها کمک کنند. سن ازدواج و مادر شدن روز به روز در حال افزایش است، بنابراین یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه را می توان مادر شدن در سنین بالا به ویژه پس از 30 سالگی برای اولین بار است در صورت مصرف قرص‌های ضدبارداری، شروع قائدگی زود هنگام، استفاده از الکل و سیگار، غذای ناسالم، وجود سرطان در خانواده و فامیلاهای نزدیک، هوای آلوده به مواد شیمیایی و مواد سمی محیطی باید در خصوص سرطان پستان حساس باشید و در صورت مشاهده توده ها سریعا به پزشک مراجعه کنید. در کل می توان گفت سرطان سینه در سنین زیر 30 سال از شیوع کمی برخوردار است و بیشتر شیوع این بیماری در سنین بالای 50 سال است.

تشخیص سرطان سینه در سن پایین

تشخیص سرطان سینه در زنان 35 به دلیل متراکم و غیرشفاف پستان بودن بافت سینه بسیار دشوار است و بیشتر تشخیص با کمک لمس توده و انجام اسکن سینه امکان پذیر می باشد. 

برای مشخص شدن، خوشخیم یا بدخیم بودن توده نیاز است که از توده مشکوک نمونه برداری انجام شود.

سن سرطان سینه ثانویه 

زنانی که زیر 35 سال مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده می شوند، با خطر بیشتری برای گسترش آن مواجه هستند. بنابراین اگر زیر 35 سال سن دارید و به این بیماری پیشتر دچار شده اید، احتمال گسترش در شما بیشتر است.

کلام آخر

همان طور که گفته شد، سن سرطان سینه در زنان، معمولا بالای 50 سال است. در صورتی که از ابتلا به این عارضه ترس دارید، توصیه می گردد که در بازه های زمانی مناسب اقدام به غربالگری نموده و از معاینه سینه غافل نشوید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *