سعادت آباد - چهارراه سرو- خیابان بخشایش- کوچه هفدهم- پلاک 54- ساختمان تجاری اداری عرفان طبقه 3 واحد 306

متاستاز سرطان پستان

متاستاز سرطان پستان و همه چیز درباره آن

متاستاز سرطان پستان به معنای گسترش سرطان از ناحیه‌ای که تومور اولیه واقع شده است به سایر نقاط بدن است، سلول‌های سرطانی که از تومورهای اصلی موجود در سینه جدا می‌شوند می‌توانند از طریق جریان خون و یا سیستم لنفاوی به سمت سایر اندام‌ها حرکت نمایند.

در حقیقت متاستاز سرطان پستان یکی از عوامل اصلی مرگ به دلیل سرطان است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به بررسی متاساز سرطان پستان و راه های جلوگیری از آن بپردازیم.

متاساز سرطان پستان چیست؟

چه عواملی منجر به متاساز سرطان پستان می‌شوند؟

سرطان سینه انواع مختلفی دارد و هر کدام از انواع آن ممکن است منجر به متاستاز شود. به صورت دقیق نمی‌توان پیش بینی کرد که آیا پس از ابتلا به سرطان متاستاز اتفاق می‌افتد یا خیر. با توجه به تحقیقات انجام شده عوامل خطری که منجر به افزایش احتمال متاستاز سرطان سینه می‌شوند عبارتند از:

 • نوع سرطان (سرطان سینه گیرنده هورمونی مثبت و یا منفی)
 • نحوه‌ی رشد سرطان در مراحل اولیه
 • زمان تشخیص سرطان
 • اندازه‌ی تومور در زمان تشخیص
 • گسترش سرطان به غدد لنفاوی در زمان تشخیص

روش های موثر جلوگیری از متاستاز سرطان پستان چیست؟

لازم است بدانید که هیچ روش اثبات شده و علمی جهت جلوگیری از متاستاز سرطان سینه وجود ندارد و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. سرطان متاستاتیک که به آن سرطان سینه‌ مرحله چهار نیز گفته می‌شود نوعی از سرطان سینه است که به قسمت‌هایی از بدن مانند استخوان، ریه، مغز و یا کبد گسترش یافته است.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم پس از متاستاز سرطان سینه، درمان آن بسیار سخت و در مواردی حتی غیرممکن می‌شود؛ بنابراین جهت جلوگیری از متاستاز سرطان سینه باید به پیشگیری از آن پرداخت.

جلوگیری از متاستاز سرطان پستان

برخی از راهکارهای که جهت جلوگیری از متاستاز سرطان پستان وجود دارند عبارتند از:

1. تشخیص به موقع

متاستاز سرطان سینه، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها پس از تشخیص سرطان پستان اتفاق می‌افتد. بنابراین در صورتی که شما معاینات دوره‌ای و ماهانه‌ی سرطان را به صورت منظم انجام دهید و برنامه‌های غربالگری سرطان مانند ماموگرافی را طبق دستورالعمل و زمان بندی که به شما ارائه شده است پیگیری نمائید.

هرچقدر که سرطان را زودتر و در مراحل اولیه شناسایی نمائید احتمال وقوع متاستاز سرطان سینه کاهش می‌یابد، بر اساس آمار تنها حدود 30 درصد از خانم‌هایی که سرطان آنها در مراحل اولیه شناسایی می‌شود به سرطان متاستاتیک مبتلا می‌شوند. بنابراین؛ تشخیص به موقع یکی از مهمترین فاکتورها در پیشگیری از متاستاز سرطان سینه است.

2. درمان مناسب سرطان پس از تشخیص اولیه

روش‌های مختلفی جهت درمان سرطان پستان در مراحل اولیه وجود دارد، برخی از این روش‌های درمانی عبارتند از:

 • شیمی درمانی
 • هورمون درمانی
 • جراحی
 • درمان هدفمند
 • ایمونوتراپی
 • پرتودرمانی

انتخاب روش درمان با توجه به عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامت بیماری، سن بیمار، زمان تشخیص بیماری، میزان گسترش سرطان سینه و سایر موارد انتخاب می‌شود. بهترین روش درمان سرطان در مراحل اولیه روش جراحی جهت خارج ساختن تومور است.پ

گاهی اوقات لازم است به همراه تومور، کل سینه و یا غدد لنفاوی اطراف آن نیز خارج شود. در اغلب موارد پس از جراحی باید شیمی درمانی، پرتو درمانی، هورمون درمانی و یا سایر درمان‌های مناسب برای بیمار انجام شود تا از عود بیماری و متاستاز آن به سایر اندام‌ها جلوگیری شود.

3. پیگیری‌های منظم دوره‌ای

بسیاری از بیماران پس از پایان دوره‌ی درمان، روند عادی زندگی خود را شروع می‌نمایند اما محققان توصیه می‌نمایند پس از پایان درمان باید به چند نکته توجه داشته باشید، مهمترین نکته این است که معاینات دوره‌ای، آزمایش‌ها و تصویربرداری‌هایی که پزشک به شما توصیه می‌نماید را به صورت منظم پیگیری نمائید تا در صورت بروز علائم عود بیماری بتوانید با رهکارهای درمانی مناسب از پیشرفت بیماری و متاستاز آن به سایر اندام‌ها جلوگیری نمائید.

4. تغییر سبک زندگی

برخی از افراد که سبک زندگی ناسالمی دارند بیشتر در معرض سرطان قرار دارند، این افراد حتی پس از درمان بیماری در مراحل اولیه در صورتی که سبک زندگی خود را تغییر ندهند ممکن است دچار عود سرطان سینه و یا متاستاز آن شوند. بنابراین لازم است پس از تشخیص اولیه سرطان سینه جهت جلوگیری از متاستاز به این نکات توجه نمائید:

 • داشتن وزن نرمال به خصوص پس از یائسگی
 • روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی مفید داشته باشید.
 • مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید
 • مصرف الکل را کاهش دهید
 • اگر سیگاری هستید سیگار را ترک کنید (قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار نیز می‌تواند مضر باشد)
 • از مصرف داروهای ضد بارداری به خصوص پس از 35 سالگی خودداری نمائید.
 • از روش‌های هورمون درمانی پس از یائسگی به جز در مواردی که پزشک به شما توصیه نموده است اجتناب ورزید.

نتیجه‌گیری

در انتها به یاد داشته باشید در صورتی که متاستاز سرطان سینه برای شما تشخیص داده شد نباید ناامید باشید، هر ساله روش‌های نوینی جهت درمان انواع سرطان‌هایی مانند متاستاز سرطان سینه ارائه می‌شود و بسیاری از افراد پس از تشخیص متاستاز سرطان سینه با دریافت درمان‌های مناسب می‌توانند سال های زیادی را زندگی کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *